Reżyserem przedstawienia jest Mariusz Treliński, który podkreśla, że ta wersja Borysa Godunowa będzie współczesną opowieścią o mechanizmach władzy. Przypomina też, że główny wątek libretta operowego ukazuje grzesznika, który - bezskutecznie - na złym czynie próbuje wznieść "gmach dobra".
Orkiestra Opery Narodowej wystąpi pod dyrekcją Kanadyjki - Keri-Lynn Wilson. Mariusz Treliński podkreśla, że relizując spektakle stara się, by widowisko łączyło piękną muzykę z ważną myślą, nawiązującą do współczesności.
Treliński, który już po raz drugi realizuje Borysa Godunowa podkreśla, że wcześniejsza, litewska wersja przedstawienia (premiera w styczniu 2008 roku), była bardziej skupiona na wątkach politycznych. "Teraz, po paru latach spojrzałem na tę historię zupełnie inaczej"- mówi Treliński dodając, że jest to spojrzenie głębsze i bardziej "ludzkie".
W partii Godunowa wystąpią artyści Teatru Maryjskiego w Petersburgu, baryton - Nikolai Putilin i bas - Alexei Tanovitski. Pozostałe grono solistów jest międzynarodowe. W przedstawieniu występuje także Chór Alla Polacca, uczennice ze Szkoły Baletowej im. Romana Turczynwicza, aktorki, mimowie, modelki i statyści.
Autorem scenografii jest Boris Kudlicka. 2,5 godzinne przedstawienie będzie prezentowane w oryginalnej wersji językowej z polskimi napisami.
Prapremiera "Borysa Godunowa" odbyła się w Teatrze Maryjskim w Petersburgu 8 lutego 1874 roku. Premiera polska - 12 października 1911 roku w Teatrze Miejskim we Lwowie, a warszawska - 3 marca 1926 roku w Teatrze Wielkim.
Słuchaj Wieczoru operowego 7 listopada 2009 roku w Programie Drugim Polskiego Radia.