Wiek Miłosza - festiwal w Filharmonii Bałtyckiej

Ostatnia aktualizacja: 15.03.2011 13:55
W moim przekonaniu Czesław Miłosz należy do największych twórców kultury europejskiej. Jego wiedza o cierpieniu, kruchości i przemijalności człowieka ujawnia się w każdym jego zdaniu i wersie jego poezji - mówi wybitny dyrygent Kai Bumann.

W setną rocznicę urodzin Czesława Miłosza Polska Filharmonia Bałtycka w Gdańsku w dniach 18-25 marca prezentuje cykl literacko-muzyczny "WIEK MIŁOSZA". Jest to tygodniowy dialog wybitnych twórców, poetów, pisarzy, autorytetów w dziedzinie literatury, krytyków, aktorów, muzyków, którego tematem będzie sylwetka noblisty, człowieka i twórcy. Spotkania odbywaja się nie tylko w Polskiej Filharmonii Bałtyckiej na wyspie Ołowianka, ale również w kościele św. Katarzyny i kościele św. Jana w Gdańsku oraz w Synagodze w Gdańsku-Wrzeszczu i na Cmentarzu Katolickim w Sopocie.

Cykl otwiera wykład redaktor naczelnej "Zeszytów Literackich" Barbary Toruńczyk "Wiek Miłosza" i spotkanie przy grobie matki Miłosza w Sopocie.

W kolejnych wieczorach wybrzmią tak znaczące teksty jak Ewangelia wg św. Marka,  Apokalipsa w tłumaczeniu Czesława Miłosza czy kompletne "Gdzie wschodzi słońce i kędy zapada" i Listy Thomasa Mertona i Czesława Miłosza.

W literacko-muzycznym dialogu biorą udział Julia Hartwig, Paweł Huelle, Thomas Venclova, poeta litewski, prof. dr hab. Małgorzata Czermińska z Instytutu Filologii Polskiej Uniwersytetu Gdańskiego, Renata Gorczyńska, Agnieszka Kosińska, Krzysztof Czyżewski.

Podczas czterech wieczorów pod wpólnym tytułem "Moje ulubione wiersze Miłosza" znani artyści scen polskich przedstawią obszerny wybór wierszy i tekstów poety. Wśród wykonawców Irena Jun, Anna SeniukHalina Winiarska, Piotr Głowacki, Jerzy Kiszkis, Olgierd Łukaszewicz, Tadeusz Malak, Marian Opania, Krzysztof Wakuliński, Jerzy  Zelnik. Recytacjom towarzyszyć będą rozmowy o Wilnie, Krasnogrudzie i emigracji.  

 

Słowu przeciwstawiona będzie muzyka – od Vivaldiego, BachaPergolesiego, MozartaBeethovena, Schuberta, po Poulenca i Messiaena.  W gronie wykonawców znajdzie się Orkiestra Symfoniczna Polskiej Filharmonii Bałtyckiej pod kierunkiem Kaia Bumanna, jej muzycy w mniejszych konstelacjach muzycznych oraz chór, soliści i orkiestra Akademii Muzycznej w Gdańsku. Posłuchamy również improwizacji jazzowych Mikołaja Trzaski.

"Wiek Miłosza" to również pięć spotkań z licealistami i wspólne czytanie literatury, które ma pobudzić rozwój czytelnictwa wśród młodych ludzi, w szczególności o uzdolnieniach literackich i szerokich zainteresowaniach, pokazać im możliwości innego spojrzenia na literaturę, rozbudzić w nich potrzebę kontaktu z literaturą polską i światową.

Cztery "Lekcje czytania z Tygodnikiem Powszechnym" poprowadzą: Zbyszek DymarskiJarosław Ławski, Bartosz Dąbrowski i Wojciech Bonowicz. "Lekcję literatury z Zeszytami Literackimi" poprowadzi Marek Zagańczyk.

Dalsze szczegóły na stronie internetowej www.filharmonia.gda.pl

 

 



Czytaj także

O tym, jak Miłosz szukał poezji

Ostatnia aktualizacja: 02.03.2011 14:25
Był taki czas w jego życiu, kiedy miał poczucie, że moce poezji go opuściły, że już nie napisze żadnego wiersza...
rozwiń zwiń
Czytaj także

Miejsca Miłosza: Krasnogruda

Ostatnia aktualizacja: 09.03.2011 21:51
Nieopodal dzisiejszej granicy z Litwą znajduje się dwór, do którego przed wojną jeździł na wakacje Czesław Miłosz.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Jacek Dehnel poleca 3 utwory Czesława Miłosza

Ostatnia aktualizacja: 11.03.2011 10:00
Swoje pierwsze wiersze odważył się wysłać do 90-letniego już Czesława Miłosza. Noblista odpowiedział początkującemu autorowi, co Jacek Dehnel wspomina z niedowierzaniem.
rozwiń zwiń