Koncert fletowy dla orkiestry z Cleveland

Ostatnia aktualizacja: 29.10.2012 14:45
Cztery lata temu Clevlandczycy zamierzali zamówić koncert fletowy dla swojego pierwszego flecisty. Zostawlili mu wolną rękę w sprawie wyboru kompozytora. Flecista wybrał Jörga Widmanna, a owocem tego zamówienia jest koncert "Flûte en suite".
Emmanuel Pahud
Emmanuel PahudFoto: fot. materiały promocyjne/Josef Fischnaller

.W maju tego roku odbyła się prapremiera światowa dzieła w wykonaniu orkiestry z Cleveland i jej flecisty Joshua'y Smitha. Utwór zyskał natychmiastową popularność wśród wirtuozów fletu: we wrześniu premierę europejską koncertu Widmanna dał Emmanuel Pahud z towarzyszeniem Filharmoników Berlińskich pod batutą Simona Rattle'a.

Kompozytor odwołuje się w sposób bezpośredni do baroku: Flûte en suite to suita tańców: znajdziemy tu alemandę, courante'a, sarabandę... Wywołuje to skojarzenia ze Suitą orkiestrową h-moll Jana Sebastiana Bacha, będącą w istocie koncertem fletowym w formie suity. Skojarzenia tym silniejsze, że finał nawiązuje bezpośrednio do ostatniego ogniwa Bachowskiego dzieła.

Zaprasza Piotr Matwiejczuk.

Program

Józef Haydn XCV Symfonia c-moll Hob. I/95

Jörg Widmann Flûte en suite (premiera europejska)

Ludwig van Beethoven VII Symfonia A-dur op. 92

Wyk. Emmanuel Pahud – flet, Filharmonicy Berlińscy, Simon Rattle – dyrygent

(Berlin, 21.09.2012)

30 października (wtorek), godz. 19.30

Czytaj także

Koncert dla faworyta Marii Antoniny

Ostatnia aktualizacja: 13.08.2011 11:01
Adrien Louis de Bonnières, książę de Guînes cieszył się łaskami królowej, wykpił się z niejednej afery i przyczynił do stworzenia jednego z najpiękniejszych utwórów w historii muzyki.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Koncert fletowy wiekowego kompozytora

Ostatnia aktualizacja: 30.08.2011 15:21
Elliott Carter jest zjawiskiem niezwykłym w historii muzyki. Kompozytor tworzy tym więcej, im więcej ma lat. Pomiędzy 90. a setką napisał 40 utworów, ale tempo komponowania wzrosło po 2008 roku, gdy Carter ukończył wiek życia.
rozwiń zwiń