"Trzeba trzech lat, by spamiętać dzieło Lutosławskiego"

Ostatnia aktualizacja: 08.08.2013 15:03
"Koncert fortepianowy" Witolda Lutosławskiego był jedną z głównych atrakcji 32. dnia tegorocznych koncertów promenadowych w Londynie. O trudnościach związanych z wykonywaniem tego dzieła opowiadał pianista Louis Lortie.
Audio
  • Louis Lortie o "Koncercie fortepianowym" Lutosławskiego (Letni Festiwal Muzyczny/Dwójka)
Louis Lortie
Louis LortieFoto: materiały promocyjne

- Nie jest łatwo znaleźć XX-wieczny koncert fortepianowy napisany z tak głębokim zrozumieniem dla możliwości fortepianu - komplementował utwór Lutosławskiego kanadyjsko-francuski pianista. Louis Lortie miał okazję studiować Koncert fortepianowy przy okazji wspólnych nagrań z Edwardem Gardnerem.

Tuż przed wykonaniem dzieła na festiwalu BBC Proms artysta zdradzał, że ze względu na zawiłość utworu musi, w trakcie występu, posiłkować się partyturą. - Ten Koncert jest dziełem niezwykle wymagającym. Wręcz niemożliwe jest zagranie go z pamięci, bez wcześniejszej intensywnej pracy, która powinna trwać nie mniej niż 2-3 lata - podkreślał.

>>Zobacz serwis specjalny: Witold Lutosławski w Polskim Radiu<<

Jedną z trudności, która czeka zwłaszcza na solistę, jest skomplikowanie kompozycji w warstwie rytmicznej. Przez cały koncert zmuszony jest on grać w opozycji do partii orkiestry. - Niektóre fragmenty są napisane w taki sposób, że kiedy widzi się partyturę, to odnosi się wrażenie, że one nigdy nie zabrzmią dobrze, że wykraczają poza fizyczne możliwości wykonania. A jednak utwór ten jest napisany w tak doskonały sposób, że wszystko stoi na swoim miejscu - dodawał.

Lortie podkreślał, że w trakcie wykonywania dzieła Lutosławskiego kluczowe jest opanowanie dyrygenta i klarowność jego ruchów. - Nie wyobrażam sobie wykonywania Koncertu fortepianowego Witolda Lutosławskiego z kimkolwiek innym niż z Edwardem Gardnerem - podsumowywał.

Koncert fortepianowy Lutosławskiego zabrzmiał na festiwalu BBC Proms po raz trzeci. Pierwszy raz brytyjska publiczność mogła go usłyszeć w roku 1989 roku. Wówczas BBC Symphony Orchestra dyrygował sam Lutosławski.

bch

Zobacz więcej na temat: bbc proms Witold Lutosławski
Czytaj także

Chłopeckiego spotkania z Lutosławskim

Ostatnia aktualizacja: 28.04.2013 10:20
Joann Grotkowska i Marcin Majchrowski zapraszają na kolejną odsłonę cyklu "Droga do piękna", przygotowanego w związku z setną rocznicą urodzin Witolda Lutosławskiego.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Simon Rattle tylko dla Dwójki: jakie będą orkiestry przyszłości?

Ostatnia aktualizacja: 01.05.2013 18:00
- W przyszłości orkiestry same będą musiały dbać o kwestie nagrań i promocji – wydając płyty pod swoją marką, albo, jak my, przekazując je szerokiej publiczności w wersji audio-video, w Internecie – opowiadał Simon Rattle w ekskluzywnej rozmowie z Agatą Kwiecińską
rozwiń zwiń
Czytaj także

Lutosławski Youth Orchestra. "Wspólne granie jest wspaniałe"

Ostatnia aktualizacja: 22.07.2013 17:30
- Zaczyna się od poznania i uwolnienia umysłu. Wszystko jedno, czy to jest Mozart, czy Lutosławski - powiedział radiowej Dwójce dyrygent Paweł Kos-Nowicki z Lutosławski Youth Orchestra.
rozwiń zwiń