Dwójka na Rok Kolberga

Ostatnia aktualizacja: 24.01.2014 14:41
Kultura ludowa w Roku Oskara Kolberga będzie cieszyła się na naszej antenie wyjątkowymi względami. Nie zabraknie poświęconych jej dyskusji, koncertów i specjalnych wydawnictw płytowych. Przedstawiamy kalendarz najważniejszych Dwójkowych wydarzeń związanych z postacią wybitnego etnografa.
O. Kolberg, druk wg Stachiewicza, ze zbiorów Muzeum im. Oskara Kolberga w Przysusze
O. Kolberg, druk wg Stachiewicza, ze zbiorów Muzeum im. Oskara Kolberga w Przysusze

Rok Oskara Kolberga został ogłoszony w związku z wypadającą w lutym 200. rocznicą jego urodzin. Urodzony w Przysusze w 1814 roku był jednym z pionierów badań polskiego folkloru. Jako pierwszy zebrał i uporządkował według regionów wiedzę na temat polskiej twórczości ludowej - muzyki, tańców, zwyczajów i mowy. Czytaj więcej >>>

Oto najważniejsze wydarzenia Roku Kolberga na antenie Dwójki:

Cykl audycji w magazynie "Źródła" zatytułowany "Czytając Kolberga”

Audycja poświęcona współczesnemu odbiorowi dzieła Oskara Kolberga. Jej gośćmi będą muzycy, etnomuzykolodzy, animatorzy kultury i badacze polskiej muzyki ludowej m.in. prof. Piotr Dahlig, Jacek Jackowski (cykl spotkań: "Gdyby Kolberg miał fonograf” – historii fonografii i filmografii etnomuzycznej), dr Weronika Grozdew-Kołacińska, Andrzej Bieńkowski, Adam Strug, Jacek Hałas, prof. Marian Pokropek, dr Tomasz Nowak, Remigiusz Mazur-Hanaj.
***
Koncerty w ramach "Muzycznej Sceny Tradycji" – w Roku Oskara Kolberga

Koncerty z cyklu "Muzyczna Scena Tradycji" w Studiu PR im. Władysława Szpilmana poświęcone będą polskiej muzyce ludowej. Ich głównymi bohaterami będą młodzi artyści rekonstruujący polską muzykę ludową, jak i artyści ludowi.

Młode pokolenie muzyków i śpiewaków zafascynowane tradycja in crudo poszukuje inspiracji i repertuaru zarówno u swoich mistrzów – najstarszych ludowych muzykantów i śpiewaczek – jak i w archiwach fonograficznych, m.in. zbiorach Polskiego Radia, Instytutu Sztuki Polskiej PAN. Ważnym i nieocenionym dla nich źródłem są zapisy Oskara Kolberga zabrane w jego dziele "Lud. Jego zwyczaje, sposób życia…”.

Dwa pierwsze koncerty w Roku Kolberga poświęcamy dwóm wybitnym artystom, urodzonym na początku XX wieku, którzy swoim archaicznym repertuarem tkwią korzeniami w poprzednim stuleciu. Koncerty te połączone będą z promocją dwóch albumów monograficznych z serii Muzyka Źródeł "Stanisław Klejnas z Raducza” oraz "Anna Malec i Kapela Braci Bździuchów”, których oficjalna premiera przewidziana jest na 28 stycznia.

"Muzyczna Scena Tradycji" – 26.01.2014
Koncert poświęcony pamięci Stanisława Klejnasa z  Raducza  k. Skierniewic (1905-1988), wybitnego skrzypka ludowego, gawędziarza. W koncercie wezmą udział muzycy rekonstruujący repertuar Klejnasa m.in. laureaci konkursu Nowa Tradycja 2013, grupa PKP Raducz Piotra Kaznowskiego. Koncert  połączony będzie  z promocją płyty serii Muzyka Źródeł „Stanisław Klejnas z Raducza)
Stanisław Klejnas latach 60. i 70.  był jednym z najbardziej znanych muzyków ludowych na konkursach, występach i festiwalach folklorystycznych. Miał ogromny repertuar – „sypał melodiami jak z rękawa”. Brał udział w filmach: „Chłopi’ i „Wesele Boryny”. Muzykę Klejnasa nagrywało Polskie Radio, Instytut Sztuki PAN i muzea regionalne.

"Muzyczna Scena Tradycji" – 2.03. 2014
Koncert "Pamięci Anny Maleci Kapeli Braci Bździuchów" - poświęcony będzie wybitnej śpiewaczce, gawędziarce z Jędrzejówki koło Biłgoraja (lubelskie). Podczas koncertu pieśni z repertuaru Anny Malec wykonywać będą m.in. Agata Harz, Maniucha Bikont i Kaja Prusinowska. Muzykę z repertuaru Kapeli Braci Bździuchów zagra Sławomir Niemiec i Remigiusz Mazur Hanaj. Koncert  połączony będzie  z promocją płyty serii Muzyka Źródeł "Anna Malec i Kapela Braci Bździuchów”.

"Muzyczna Scena Tradycji" – marzec
Koncert kapeli Stanisławy Galicy-Górkiewicz z Bukowiny Tatrzańskiej, uczennicy Bronisławy Koniecznej "Dziadońki”
"Muzyczna Scena Tradycji" – kwiecień
Koncert wielkopostny – repertuar śpiewany  w okresie Wielkiego Postu zabrzmi w wykonaniu ludowych artystów z Chełmszczyzny, Roztocza i Radomszczyzny.

"Muzyczna Scena Tradycji" – czerwiec
"Rekonstruktorzy z Kazimierza” – laureaci nowej konkursowej kategorii istniejącej na Festiwalu Kapel i Śpiewaków Ludowych od 2011 roku. Powołana została  m.in. dla tych muzyków, którzy wykonują repertuar ludowy przyswojony drogą odmienną niż tradycyjna, czyli korzystają z zapisów nutowych i nagrań archiwalnych. Niektórzy z pośród laureatów konkursu uczą się od najstarszego pokolenia muzyków ludowych.  
"Muzyczna Scena Tradycji" - październik
Dwa koncerty poświęcone Kapeli Metów z Gliny (Mazowsze) i muzyce Sowów z Piątkowej  (Rzeszowszczyzna). Wystąpią muzycy rekonstruujący ich repertuar oraz kontynuatorzy tradycji z Piątkowej.
"Muzyczna Scena Tradycji" - grudzień
„Grając z Kolberga” – muzyczne podsumowanie roku Oskara Kolberga z udziałem artystów wykonujących muzykę z jego zapisów.

***
Wydawnictwa płytowe z SERII "MUZYKA ŹRÓDEŁ
"
Kontynuacja serii PORTRETY (30 i 31 płyty serii)
1. Kapela Metów z Gliny z Mazowsza,  którą tworzyli Kazimierz Meto (skrzypce) i Józef Meto ( basy). Tworzyli jedną  z najbardziej archaicznych kapel mazowieckich. Ich bogaty repertuar taneczny  i obrzędowy (przygrywki dyngusowe, melodie weselne) nagrywany był  przez Polskie Radio  w latach 70.
2. Dynastia Sowów z Piątkowej  z Rzeszowszczyzny.
Kapelę z Piątkowej tworzyli muzycy z rodu Sowów: Wojciech Sowa(1911-1977) skrzypce prym; Józef Sowa(1904-1983) cymbały; Piotr Sowa (1911-1997) basy.

***
Polska muzyka ludowa na Festiwalu Folkowym Polskiego Radia Nowa Tradycja

Koncert Muzyka Źródeł  "Mazowsze”  (15.05. 2014)
Wręczenie nagrody "Muzyka Źródeł” przyznawanej ludowym śpiewakom i muzykantom.
Nagroda specjalna w konkursie folkowym za najlepsze artystyczne opracowanie utworów pochodzących z dzieł Oskara Kolberga.

O.
O. Kolberg, druk wg Stachiewicza, ze zbiorów Muzeum im. Oskara Kolberga w Przysusze, za zgodą IMIT

Zobacz więcej na temat: muzyka ludowa
Czytaj także

Oskar Kolberg – wynalazca polskiej kultury ludowej

Ostatnia aktualizacja: 25.01.2014 08:00
– To, co opisywał Kolberg, nie było do końca tożsame z kulturą XIX-wiecznej wsi. To był polityczny projekt służący tworzeniu państwa narodowego – mówiła w Dwójce dr Ewa Klekot w dyskusji o dziele wybitnego etnografa.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Diabelskie opowieści Stanisława Klejnasa

Ostatnia aktualizacja: 23.01.2014 17:00
- Na wesele trzeba było go prosić pół roku wcześniej, dostosowując termin do jego możliwości - opowiadała Anna Szotkowska o wybitnym skrzypku z Raduczy. W "Źródłach" przypomnieliśmy też gawędy samego Stanisława Klejnasa. A wszystko to z okazji dzisiejszego koncertu poświęconego pamięci artysty, przypominającego m.in. utwory, które usłyszeć można na nowej płycie serii "Muzyka Źródeł".
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Mama by tego Ciechowskiemu nie broniła". Wspomnienie o Annie Malec

Ostatnia aktualizacja: 23.01.2014 18:00
Cała Polska zna jej głos dzięki piosence "Piejo kury piejo", w której Grzegorz Ciechowski wykorzystał fragment jej archiwalnego nagrania. Teraz bogaty dorobek kultowej pieśniarki z Jędrzejówki ukazuje się na płycie z serii "Muzyka Źródeł".
rozwiń zwiń