Źródła: Szlak tradycyjnego rzemiosła

Ostatnia aktualizacja: 21.05.2010 11:49
21 maja 2010, godz. 12:00

W piątkowym magazynie o 12.00 - spotkanie z pomysłodawcami SZLAKU TRADYCYJNEGO RZEMIOSŁA:

Pomysł wziął się zainteresowań etnograficznych koordynatorki projektu (Anny Migut-Ciuby) oraz dostrzeżenia w dziedzictwie kulturowym potencjału promocyjnego gmin wiejskich i społeczności lokalnych. Projekt wystartował pod koniec 2008 r. Współpracujemy z: Województwem Małopolskim, Muzeum Okręgowym w Nowym Sączu, Instytutem Etnologii UJ, licznymi instytucjami regionalnymi; wspierają nas finansowo: Urząd Marszałkowski Województwa Małopolskiego, Fundusz Inicjatyw Obywatelskich, MKiDN;

Co składa się na Szlak?

Portale internetowe (www.szlakrzemiosla.pl i www.podkarpacie.szlakrzemiosla.pl) – baza informacji o twórcach i możliwościach współpracy z nimi (zakupy, zamówienia, prowadzenie warsztatów i pokazów, oglądanie pracowni), wraz z danymi kontaktowymi i mapami dojazdu;
warsztaty z technik rzemieślniczych, otwarte spotkania z tradycyjnym rzemiosłem, wystawy, konkursy, szkolenia z marketingu i pisania projektów agroturystycznych (dla samych rzemieślników); planowana – otwarta akademia rzemiosła i rękodzieła, w której zajęcia będą prowadzili twórcy i rzemieślnicy.

Czym się różni od innych inicjatyw tego typu?

Spotkania z twórcami odbywają się w naturalnym kontekście – w ich pracowniach; uczestnictwo jest bezpłatne dla twórców (z którymi jesteśmy w stałym kontakcie) – włączamy ich w inicjatywy promocyjne i szkoleniowe; twórcy sami określają zakres zaangażowania w projekt (czy przyjmują gości, czy prowadza warsztaty u siebie, czy są chętni do prowadzenia warsztatów w szkołach lub innych miejscach).

Do kogo jest adresowany?

Z jednej strony – rzemieślnicy, gminy w których działają, organizacje zrzeszające twórców;
z drugiej strony: turyści (zwłaszcza rodziny z dziećmi, pasjonaci kultury regionalnej i twórczości rękodzielniczej), nauczyciele edukacji regionalnej, animatorzy kultury.

Miejscowości na Szlaku
Małopolska – 40;
Podkarpacie – 18;

Twórcy na Szlaku
Małopolska – 76;
Podkarpacie – 26;

Rozwój

W najbliższym czasie włączymy do projektu 30 kolejnych twórców (20 z Podkarpacia, 10 z Małopolski) i oznaczymy miejsca na Szlaku za pomocą parametrów GPS.

Zobacz więcej na temat: dzieci gps