Obserwator folkloru

Ostatnia aktualizacja: 07.10.2010 12:30
Od sześćdziesięciu lat śledzi koleje polskiej muzyki ludowej. W tym roku został uhonorowany nagrodą im. Oskara Kolberga za całokształt dokonań.
Audio
  • Jan Stęszewski o manipulowaniu folklorem
  • Słowo o tym jak zmieniał się odbiór folkloru w ciągu ostatnich dziesięcioleci
  • Zapomniane znaczenia muzyki in crudo

Jan_Stęszewski
Jan_Stęszewski

Trudno postać bardziej zasłużoną dla polskiej etnomuzykologii, niż profesor Jan Stęszewski. Od początku lat 50. prowadzi intensywne prace badawcze i działalność organizatorską. Jego poszukiwania koncentrują na zagadnieniach folkloru polskiego, a także na historii muzyki polskiej od XVII do XX w.

W swojej bogatej pracy badawczej zajmował się m.in. elementami ludowości w muzyce Chopina, historią rytmów mazurkowych oraz badaniami nad kategorią narodowości w muzyce.

Wychował kilka pokoleń polskich muzykologów, badaczy, dokumentalistów, jest wieloletnim jurorem Festiwalu Kapel i Śpiewaków Ludowych w Kazimierzu.

W ostatni piątek profesor Stęszewski otrzymał nagrodę im. Oskara Kolberga za zasługi dla twórczości ludowej i jej popularyzacji. Z badaczem o problemach polskiej muzyki ludowej rozmawiała Maria Baliszewska.

W rozmowie profesor Stęszewski wspominał studenckie czasy i akcję zbierania folkloru na Rzeszowszczyźnie oraz manipulowanie folklorem w czasach sanacji i PRL.

Nieoczekiwanie, świeżo upieczony laureat nagrody Oskara Kolberga przywołał nieprzychylne dla wybitnego etnografa opinie Fryderyka Chopina i Karola Szymanowskiego, którzy opracowania folkloru przez Kolberga uważali za marne.

Zapraszamy do wysłuchania rozmowy.

bch