Rozpoczniemy od ciepłych brzmień z Brazylii, posłuchamy świetnego debiutu Pedro Rosy "Midnight Alvorada" – piosenek inspirowanych m.in. północnobrazylijskimi rytuałami Candomble, ale też brazylijskimi klasykami bossa novy i MPB. Inne oblicze muzyki brazylijskiej prezentuje Bia Ferreira: określa ją jako "MMP – Música de Mulher Preta", porusza takie tematy, jak feminizm, antyrasizm i homofobia, to także piosenki mocno inspirowane tematyką LGBTQ. Muzyczna kooperacja między stanem Bahia, a Lagos to płyta Okwei Odili i Aweto Band "Òsùmàrè", nigeryjskiej arystki, która wybrała życie w Brazylii i inspiruje się dziedzictwem kulturalnym afrobrazylijczyków oraz afrobeatem. Pojawi się także krótki koncert Lucasa Santtany, nowego eksponenta ruchu Tropicalia, wraz z nim na scenie francuskiego radia FIP pojawiła się jego rodaczka Flavia Coelho. Z Ameryki Południowej także artyści kolumbijscy: Son Palenque czyli korzenie champety, mistrzowie polifonii wokalnej i marimby z pacyficznego wybrzeża: Semblanzas del Rio Guapi, nowoczesna cumbia czyli La Sonora Mazuren i inni.
Drugą część audycji zajmą artyści afgańscy. O Afganistanie mówi się coraz mniej, ale dramat muzyków w tym kraju nie kończy się. W audycji m.in. przejmujący album "Afghan Music in Exile" – nagrania artystów z muzycznych dynastii Khushnawaz, Delahang i Hassanpour, związanych z Heratem oraz klasyczna muzyka afgańsko-hindustańska – ragi w wykonaniu sitarzysty Nasira Aziza. Ponadto industrialne afgańskie uderzenie – "Khedmat Be Khalq" afgańsko-amerykańskiego projektu "muzyki ulicznej" Naujawanan Baidar oraz piesni "Songs of Our Mothers" londyńskiego duetu Kefaya i afganskiej wokalistki Elahy Soroor.
***
Na "Nocną strefę" w sobotę (15.07) w godz. 22.00-1.00 zaprasza Magdalena Tejchma. Koncert w wersji wideo na kanale YouTube Programu 2 Polskiego Radia.