Zakładka Literacka "Witkacego portret wielokrotny" - czyli spotkanie z autorem książki, profesorem Januszem Deglerem.
Wydana na 70. rocznicę tragicznej śmierci Stanisława Ignacego Witkiewicza przez PIW, obszerna, ponad 500 stron licząca książka, jest w pewnym sensie podsumowaniem wieloletnich prac edytorskich i badań profesora, związanych z Witkacym. W ubiegłym roku ukazał się już drugi tom "Listów do żony" Witkacego pod redakcją profesora, wcześniej - "Dramaty". Obecnie - "Szkice i materiały do biografii: 1918 - 1939."
"Wielokrotny portret Witkacego" to portret wszechstronnego artysty: malarza, fotografika, pisarza, teoretyka sztuki i filozofa. Ale to również portret człowieka - z jego różnymi zachowaniami, stanami psychicznymi, uczuciami, sukcesami i porażkami. W książce znalazły się rozproszone dotychczas a niektóre publikowane po raz pierwszy listy do przyjaciół, np. do Kornela Makuszyńskiego, Heleny i Franciszka Maciaków, Edmunda Wiercińskiego, Jerzego Eugeniusza Płomieńskiego. Są tu także dokumenty dotyczące przebiegu służby Witkacego w Leb-Gwardii Pawłowskiego Pułku.
Książkę otwiera szczegółowa Kronika życia i twórczości Stanisława Ignacego Witkiewicza, lipiec 1918 - wrzesień 1939. Dlaczego od 1918 roku? Po powrocie z Rosji, w której był świadkiem wstrząsających wydarzeń, Witkacy odnalazł swoją drogę twórczą. Wybrane fragmenty książki czytają: Grażyna Barszczewska (między innymi listy Jadwigi Witkiewiczowej), Jarosław Gajewski i Andrzej Krusiewicz.
Zaprasza Iwona Malinowska - autorka audycji.