1. Rozmowa z Markiem Nowakowskim o książce Moja Warszawa. Powidoki wydanej z okazji 75. urodzin autora.
„W moim przypisaniu do Warszawy – mówił przed kilku laty w rozmowie z Piotrem Szewcem – jest i miłość, i nienawiść, nuda, wściekłość i zadowolenie”. Twórczość Marka Nowakowskiego, ta fikcjonalna czy też stylizowana na „autentyk”, z Warszawą jest powiązana od początku. W latach 1995-1998 Nowakowski opublikował trzy tomy Powidoków – tekstów poświęconych odchodzącym w przeszłość ludziom i krajobrazom stolicy. W tym roku, specjalnie z okazji 75. urodzin pisarza, ukazał się wybór tych opowieści.
2. Rozmowa z Wojciechem Nowickim o jego zbiorze esejów o fotografii Dno oka.
„Dno oka – pisał Michał Paweł Markowski – jest o samym autorze, o tym, jak patrzy na kilka starych fotografii, co się w nim i z nim w tym patrzeniu dzieje i jak stara się o tym napisać”. Na zbiór esejów Wojciecha Nowickiego (publicysty i kuratora wystaw fotograficznych), wpisujący się w nurt pisania o fotografii, który jest nam znany z tak wybitnych książek jak O fotografii Susan Sontag czy Światło obrazu Rolanda Barthesa, złożyły się teksty publikowane wcześniej w dziale „Zmysły” „Tygodnika Powszechnego”.
3. Rozmowa z Krystyną Miłobędzką, której jubileusz debiutu będzie obchodzony na rozpoczynającym się w piątek 15. Festiwalu Port Wrocław.
Krystyna Miłobędzka, metrykalnie należąca do pokolenia „Współczesności”, debiutowała w 1960 roku prozami poetyckimi z cyklu Anaglify (choć za debiut właściwy uznaje się tom Pokrewne wydany dziesięć lat później). Poetka przez wiele lat pozostawała na obrzeżach życia literackiego, dopiero w latach 90. (tom Przed wierszem) i później (zbiory wierszy: Imiesłowy, wszystkowiersze, Po krzyku, gubione, festiwal Port Legnica/Port Wrocław) została zauważona i doceniona zarówno przez krytykę, jak i licznych czytelników.
4. Rozmowa z Carlosem Marrodánem Casasem, tłumaczem i wydawcą, o twórczości chilijskiego pisarza Roberta Bolaño.
Roberto Bolaño to współczesny (1953-2003) pisarz i poeta z Chile. Jedna z jego najgłośniejszych powieści, Dzicy detektywi, ukaże się w najbliższych dniach w Polsce.
„Dzicy detektywi to opowieść o poetach, poezji i podróżach. Być może to powieść o wszystkim, bo jeśli powstają jeszcze powieści totalne – to ta nią właśnie jest. Ulises Lima i Arturo Belano, dwóch poetów mieszkających w mieście Meksyk, poszukuje śladów mitycznej, acz zapomnianej poetki Cesarei Tinajero. Poszukiwania te zawiodą ich do zaułków meksykańskiej stolicy, na pustynie stanu Sonora, do Hiszpanii, Francji i Izraela. Przez ich losy – relacjonowane przez przypadkowych świadków, fragmentaryczne, niepewne, nie zawsze wiarygodne, czasem trącące legendą – przewijają się dziesiątki postaci: barwnych, szalonych, zwykłych – przeróżnych. To wielka powieść o życiu i literaturze”. (z noty Wydawcy)
Na audycję zaprasza Dorota Gacek.