"To wydarzenie bezprecedensowe"

Ostatnia aktualizacja: 20.11.2012 15:45
Dziś w Neapolu prezydenci Polski, Włoch i Niemiec uczestniczyli w odsłonięciu tablicy upamiętniającej Gustawa Herlinga-Grudzińskiego. Prof. Włodzimierz Bolecki podkreślał niezwykle wysoką rangę tego wydarzenia.
Audio
  • Prof. Włodzimierz Bolecki o odsłonięciu tablicy w Neapolu upamiętniającej Gustawa Herlinga-Grudzińskiego
fot. PAPJacek Turczyk
fot. PAP/Jacek TurczykFoto: PAP/Jacek Turczyk

– Odsłonięcie tablicy przez trzech prezydentów to wydarzenie bezprecedensowe w literaturze polskiej a chyba i w światowej – mówił badacz, znawca twórczości polskiego pisarza i jego przyjaciel. – To uznanie dla samego Herlinga, jego twórczości, jak i dla pokolenia emigrantów, którzy przez dziesięciolecia posługując się tylko słowem, walczyli o inną Polskę i inną Europę.
Tablicę pamiątkową na neapolitańskim domu przy via Crispi 69, w którym przez ponad czterdzieści lat mieszkał Gustaw Herling-Grudziński, odsłonięto dziś w obecności Bronisława Komorowskiego, Giorgio Napolitano oraz Joachima Gaucka. Zobacz więcej
Z tej okazji uruchomiony został specjalny serwis Polskiego Radia poświęcony autorowi "Innego świata". 

Na stronie herling.polskieradio.pl znajdziemy wywiady z pisarzem oraz jego wspomnienia z różnych okresów życia składające się na jedyną w swoim rodzaju autobiografię mówioną. Dzięki archiwalnym rozmowom, jakie przeprowadzili z nim dziennikarze Radia Wolna Europa oraz radiowej Dwójki, dowiemy się również, jak autor "Skrzydeł ołtarza" odczytuje własną twórczość, na co kładzie akcenty, jak komentuje swoich egzegetów.

Czytaj także

Pamięci Herlinga-Grudzińskiego

Ostatnia aktualizacja: 13.11.2012 17:21
We włoskim mieście, z którym polski pisarz związał swoje powojenne życie, zostanie odsłonięta upamiętniająca go tablica.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Oblicza samotności

Ostatnia aktualizacja: 18.11.2012 10:38
Prof. Włodzimierz Bolecki opowiada o literackiej oraz osobistej samotności Herlinga-Grudzińskiego.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Dziennik czarnowidza, dziennik nocą pisany

Ostatnia aktualizacja: 18.11.2012 19:38
– Jest najpełniejszą, wielorodzajową formą jego wypowiedzi literackiej. Obok dziennika Gombrowicza to z pewnością najważniejszy diariusz w literaturze polskiej XX wieku – mówił w Dwójce prof. Włodzimierz Bolecki.
rozwiń zwiń