- Chodziłem na kursy bokserskie, bo chyba wszyscy chłopcy chcą zmierzyć się ze sobą. Ale dostałem lanie i mi przeszło - opowiadał niedoszły bokser, który w końcu zajął się literaturą. Dzięki spotkaniu z Krzysztofem Karaskiem mamy okazję poznać mało znane oblicze polskiej poezji. W rozmowie na jaw wychodzi nietypowa fascynacja znanych polskich twórców tym brutalnym sportem. Nic więc dziwnego, że zdaniem poety liryka i boks są obecnie największymi polskimi osiągnięciami kulturalnymi. Dwie nagrody Nobla i bokserzy na światowym poziomie są tego najlepszym dowodem.
Według Krzysztofa Karaska walka współczesnej poezji polega na pozornym niezrozumieniu. - To, co jest atutem nowoczesnej poezji, jej predestynacją, to fakt, że zawiera treści niemożliwe do opowiedzenia. I gdyby zadać pytanie o to, o czym dany wiersz jest, nie znalazłoby się na nie odpowiedzi. Bo ukazuje on całość rzeczywistości - podkreślał w "Zakładce literackiej" Krzysztof Karasek.
Znakomity poeta, tłumacz i eseista, przez wiele lat związany z Programem II Polskiego Radia opowiada o swojej drodze twórczej, swoich wierszach i swoich poglądach na poezję. Audycja Witolda Malesy przygotowana została w związku z jubileuszem 75. urodzin poety.
Zapraszamy do wysłuchania rozmowy.