Miłosz wśród gdańskich stoczniowców

Ostatnia aktualizacja: 14.08.2013 18:00
– To był ten moment, kiedy zgodził się wystąpić w roli poety narodowego, mimo że zawsze się przed tym bronił – mówił w Dwójce Stefan Chwin o wizycie Czesława Miłosza w 1981 roku w Stoczni Gdańskiej. Podobno stoczniowcy kupili wówczas 2 tysiące egzemplarzy specjalnego tomiku wierszy Noblisty.
Audio
  • Krystyna i Stefan Chwinowie o związkach Czesława Miłosza z Gdańskiem (Notatnik Dwójki)
Czesław Miłosz w Gdańsku, spotkanie z pracownikami Stoczni Gdańskiej, czerwiec 1981 r.
Czesław Miłosz w Gdańsku, spotkanie z pracownikami Stoczni Gdańskiej, czerwiec 1981 r. Foto: PAP/CAF/Jerzy Undro

Działo się to w czerwcu 1981 roku. Czesław Miłosz po kilkudziesięciu latach nieobecności w kraju, po latach cenzury na jego nazwisko – przyjeżdża do Polski. Świeżo upieczony laureat Nagrody Nobla wygłasza wykład w Związku Literatów Polskich, w Lublinie zostaje wyróżniony tytułem doktora honoris causa KUL, w Gdańsku gości w Stoczni, spotyka się z Lechem Wałęsą.
Spotkanie ze stoczniowcami zatytułowano "Lud da siłę swojemu poecie". Sparafrazowano tym samym fragment jednego z psalmów w tłumaczeniu Miłosza, tekst, który znalazł się – wraz ze strofą z "Który skrzywdziłeś" – na Pomniku Poległych Stoczniowców. O okolicznościach tej wyjątkowej wizyty oraz zamieszczenia Miłoszowych fragmentów na Pomniku opowiadali w "Notatniku Dwójki" Krystyna i Stefan Chwinowie.
– Zbadanie sprawy zamieszczenia tekstów Miłosza na Pomniku Poległych Stoczniowców zajęło nam bardzo dużo czasu. Wiele materiałów było ukrytych przez Służbę Bezpieczeństwa – wspominali rozmówcy Doroty Gacek. Jak podkreślali, rola, w jaką wówczas wszedł Miłosz – poety narodowego, reprezentanta interesów społeczeństwa – była trudna dla niego do zaakceptowania. – Bronił się przed tym, ale zaproszenia Solidarności, wezwań i próśb – tego nie mógł zignorować – mówił Stefan Chwin.
W dziewiątą rocznicę śmierci Poety zapraszamy do wysłuchania obszernych fragmentów audycji, w której o związkach autora "Doliny Issy" z Gdańskiem opowiadali Krystyna i Stefan Chwinowie. Okazją do tej rozmowy były dwie publikacje: "Miłosz. Gdańsk i okolice. Relacje-dokumenty-głosy" pod redakcją Krystyny Chwin i Stefana Chwina oraz "Miłosz. Interpretacje i świadectwa" Stefana Chwina.

Zobacz więcej na temat: Czesław Miłosz Gdańsk
Czytaj także

Hartwig: Miłosz potrafił nas zawsze pocieszyć

Ostatnia aktualizacja: 21.01.2013 09:00
- W Ameryce byliśmy przybyszami, Czesław w listach pomagał nam się wdrożyć w to nowe życie - mówiła poetka, która w Dwójce opowiadała o książce "Korespondencja", zawierającej listy wymieniane między nią, Arturem Międzyrzeckim i Czesławem Miłoszem.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Science fiction Czesława Miłosza

Ostatnia aktualizacja: 18.03.2013 19:05
W "Wybieram Dwójkę" o nieznanej dotychczas książce noblisty: "Góry Parnasu" opowiadali Andrzej Franszek i Dariusz Gawin. Omówiliśmy także inne książkowe nowości: "Kroniki Klary Schulz" i "Przez czerwone morze".
rozwiń zwiń