Eksponatem na który warto zwrócić szczególną uwagę jest z pewnością bursztynowy skarbiec, czyli ogromna szkatuła ważąca prawie tonę, mająca 2 metry długości, ponad 2 metry 70 cm wysokości i 60 cm głębokości. Eksponat jest dziełem życia Lucjana Myrty. Do wykonania skarbca artysta użył 7 ton bursztynu, wykorzystując jego wszystkie gatunki, kolory oraz duże ilości rzadkiej odmiany bursztynu niebieskiego. Skarbiec powstał na wzór szkatuły, w której biżuterię przechowywała Maria Antonina, a rzeźbione sceny przedstawiają życie Chrystusa i przesłanie: wiary, nadziei i miłości. W zwieńczeniu szkatuły widnieje tetragram imienia Bożego, co zostało zaczerpnięte z malowidła znajdującego się na stropie Wielkiej Sali Rady gdańskiego ratusza. Wykonanie skarbca zajęło Lucjanowi Myrtrze prawie dwanaście lat. Skończone dzieło poświęcił przedwcześnie zmarłej córce Ewelinie. Na wystawie zobaczyć można jeszcze szkatułę Mauchera i nowe bursztynowe obrazy.
Wystawa bursztynu z kolekcji Lucjana Myrty jest zapowiedzią dwóch innych wystaw organizowanych od 6 listopada tego roku do 25 kwietnia przyszłego roku, w Museum im Schafstall w Neuenstadt w Niemczech, zatytułowanych "Łzy bogów". Kolejna - planowana jest od 13 maja do 30 września przyszłego roku w Zamku Królewskim na Wawelu.
Wystawa bursztynu w Arkadach Kubickiego w Zamku Królewskim w Warszawie będzie czynna do 9 sierpnia. Ekspozycję można zwiedzać od poniedziałku do soboty w godzinach od 10.00 do 18.00, w niedziele od 11.00 do 18.00. Wstęp jest bezpłatny.