Jest to ważny fragment polskiego dziedzictwa kulturowego i narodowego – tak o wydanej płycie mówił dyrektor Narodowego Centrum Kultury Edward Chudzik. Płyta ukazała się w ramach obchodów 70. rocznicy wybuchu II wojny światowej i 20. rocznicy odzyskania wolności i upadku komunizmu.
Na wydawnictwo składa się płyta Blue – ray, zawierająca wykonanie „III Symfonii Pieśni Żałosnych” Henryka Mikołaja Góreckiego pod batutą Kompozytora, w nagraniu dokonanym 14.12.2003 roku w Zakopanem w Kościele św. Krzyża. W wykonaniu udział wzięła wybitna sopranistka – Zofia Kilanowicz i Narodowa Orkiestra Symfoniczna Polskiego Radia w Katowicach. Do płyty dołączono 48-stronicową książkę zawierającą dwa eseje poświecone dziełu Góreckiego, autorstwa Wiesława Stróżowskiego i prof. Andrzeja Nowaka, a także sylwetki wykonawców. Z okazji rocznic dodano także 22-stronicową broszurę, zawierającą eseje diagnozujące znaczenie okresu od 1939 do 1989 roku dla współczesnej Polski, autorstwa: Pawła Lisickiego („Rzeczpospolita”), Jarosława Kurskiego („Gazeta Wyborcza”), Michała Karnowskiego („Dziennik”) i Pawła Fąfary („Polska. TheTimes”).
Format Blu-ray został ponad rok temu zaakceptowany jako standard przez największe światowe korporacje elektroniczne, studia nagrań, studia filmowe, korporacje telewizyjne. Do chwili obecnej ukazało się na tych płytach około 1000 filmów, kilkadziesiąt nagrań muzyki rozrywkowej i nieliczne nagrania muzyki klasycznej. Idea publikacji na płytach Blu-ray nagrań najwybitniejszych polskich dzieł muzycznych i wykonań najwybitniejszych polskich muzyków, w momencie zaistnienia nowego formatu, daje polskiej muzyce historyczną szansę przebicia się na światowe rynki. Obecnie w samych tylko Stanach Zjednoczonych rocznie publikuje się 70 tysięcy nowych tytułów CD co powoduje, że polskiej muzyce ciężko dotrzeć do szerszego grona słuchaczy. W planach Narodowego Centrum Kultury jest wydanie kolejnych arcydzieł polskiej muzyki poważnej.
Wydawnictwo powstało dzięki Narodowemu Centrum Kultury i firmie Lipinski Royal Fidelity.