Święta Dobrego Początku od Podhala po Andy

Ostatnia aktualizacja: 23.04.2011 13:39
Jak wyglądają zwyczaje w Hiszpanii, Andach i w Polsce, będziemy opowiadać w Dwójce od soboty do poniedziałku.

W Wielką Sobotę o godz. 15:00 o zwyczajach związanych z tym wyjątkowym dniem w Hiszpanii opowie Carlos Marrodan-Casas. Natomiast obyczaje w andyskim mieście Ayacucho przybliży Ewa Stocka-Kalinowska. Audycję poprowadzi Magdalena Łoś.


W Niedzielę Wielkanocną o godz. 13:00 przybliżymy tradycję Świąt Wielkiej Nocy u Polaków na Wileńszczyżnie i u Łużyczan (rozmowa z dr. Tomaszem Nowakiem).

Opowiemy o Wielkanocy w Brzegach na Podhalu i o magii Świąt Wielkiej Nocy (Świąt Dobrego Początku) - nawiązujacej do przedchrześcijańskiej obrzędowości wiosennego przesilenia. Zaprasza Anna Szotkowska.

W Wielkanocny Poniedziałek o godz. 14:00 ruszymy z kurkiem po dyngusie. To ludowy obyczaj, związany z kogutem - symbolem urodzaju, Słońca i sił witalnych.

Gościem audycji Jakuba Borysiaka będą Krzysztof Trebunia-Tutka i Alicja Mironiuk-Nikolska. Opowiedzą o obchodach Wielkanocy na Podhalu oraz wschodzie Polski.

W audycji także dokument  o dawnych zwyczajach wielkanocnych w Gdowie w Małopolsce, w Szypliszkach na Suwalszczyźnie oraz w Bojszowach na Ziemi Pszczyńskiej.

 

Zapraszamy do Dwójki!

O zwyczajach obchodzenia Wielkiej Soboty w Hiszpanii opowiada Carlos Marrodan-Casas , a o obyczajach w andyskim mieście Ayacucho mówi Ewa Stocka-kalinowska Guillermo Arévalo Aucahuasi
Maagdalena Łoś
23 kwietnia (sobota) godz. 15:00

Tradycja Świąt Wielkiej Nocy u Polaków na Wileńszczyżnie i u Łużyczan (rozmowa z dr Tomaszem Nowakiem); Wielkanoc w Brzegach na Podhalu; magia Świąt Wielkiej Nocy (Świąt Dobrego Początku) - nawiązanie do przedchrześcijańskiej obrzędowości wiosennego przesilenia.
Anna Szotkowska
24 kwietnia (niedziela), godz. 13:00

Z kurkiem po dyngusie Muhammad Mahdi Karim  
Chodzenie z kurkiem po dyngusie to ludowy zwyczaj wielkanocny.
W Poniedziałek Wielkanocny wożono koguta (kurka) na dwukołowym wózku. Kogut, w wielu kulturach uważany za symbol Słońca i sił witalnych, symbol urodzaju, miał zapewnić zdrowie i pomyślność. Piał głośno, a efekt ten uzyskiwano dzięki temu, że wcześniej karmiony był ziarnem namoczonym w spirytusie. Z czasem żywego ptaka zastąpiono sztucznym: ulepionym z gliny, pieczonym z ciasta, wycinanym z deski. Tradycyjnie wózek dyngusowy malowano na czerwono i zdobiono suszonymi źdźbłami zbóż, traw i kwiatów oraz kolorowymi wstążkami.
Zobacz też[edytuj]
Jakub Borysiak
25 kwietnia (poniedziałek), godz. 14:00
Czytaj także

Prawdziwa Pasja (nie tylko Pendereckiego)

Ostatnia aktualizacja: 23.04.2011 00:00
Pół wieku od powstania "Pasja Łukaszowa" Krzysztofa Pendereckiego wciąż może szokować. Ale nawet polskiemu awangardziście nie śniło się łączenie tematyki pasyjnej z capoeirą czy buddyjskmi rytuałami...
rozwiń zwiń