Dyrektor Łazienek Tadeusz Zielniewicz poinformował w radiowej Jedynce, że nie jest łatwo dbać o Łazienki, gdyż zajmują one olbrzymi obszar w środku miasta, a na ich terenie znajduje się 25 obiektów.
W audycji "Rozdroża kultury" opowiadał o renowacjach różnych zabytkowych budynków tam się znajdujących. Wiele miejsca poświęcił Pałacowi na Wyspie, przywoływał opinie konstruktorów, którzy wiele razy w ciągu roku mierzą "zachowanie się" tego obiektu.
- Rzeczywiście, ta konstrukcja na palach trochę się porusza, zimą, kiedy są mrozy, gdy mamy na nią opór lodu, ona się podnosi, a latem trochę opada. To jest w pewnym sensie naturalne, pierwsze informacje o tego typu ruchach podchodzą jeszcze z lat dwudziestych, później z lat sześćdziesiątych - informowała.
Tadeusz Zielniewicz zapewniał, że nie stanowi to zagrożenia dla bezpieczeństwa Pałacu. Poinformował, że zarówno w tym, jak i w przyszłym roku będą trwały prace wzmacniające jego konstrukcje.
- W końcu 2010 roku opracowaliśmy kompleksowy program rewitalizacji Łazienek królewski i nazywaliśmy go w naszym gronie 50 milionów plus. To znaczyło, że w latach 2011-2015 zgromadzimy budżet na rewitalizację wielu obiektów i ogrodów wynoszący trochę powyżej tej sumy – podsumował.
Dyrektor Łazienek zaznaczył, że od tego czasu program zmienił nazwę na 80 milionów plus, gdyż o tyle zwiększył się jego budżet.
W programie wypowiadała się też Magda Lewna, kierownik Ośrodka Edukacji Muzealnej w Łazienkach.
Audycję prowadził Andrzej Matul.
(pp)