"Dwójka" w Dwójce, czyli wywiad II RP

Ostatnia aktualizacja: 08.08.2011 20:39
Oddział II Sztabu Generalnego Wojska Polskiego – komórka zajmująca się wywiadem i kontrwywiadem – powstał w połowie października 1918 roku i wykorzystywał potężny kapitał ludzki.
Audio

- Po odzyskaniu niepodległości budowa wywiadu wojskowego w Polsce odbywała się z trudnościami. Mieliśmy jednak kapitał w postaci struktur Polskiej Organizacji Wojskowej, która już przez 5 lat przed odzyskaniem niepodległości prowadziła działalność na terenie Rosji i Niemiec - mówił prof. Andrzej Pepłoński. - W centrali co prawda ścierały się różne koncepcje, wynikające z faktu różnego wyszkolenia oficerów, którzy pochodzili z trzech armii zaborczych.

Pierwszym ważnym sprawdzianem tych struktur była wojna polsko-bolszewicka. Struktury POW okazały się wówczas bardzo wydajne i użyteczne. Mimo że w latach międzywojnia dokonano kilku reorganizacji "dwójki", wywiad stawał się coraz silniejszy. Najważniejsza reorganizacja nastąpiła w latach 1926-27. Prof. Pepłoński twierdzi jednak, że jest to przypadkowa zbieżność dat, a zmiany nie miały nic wspólnego z przewrotem majowym.

- Reorganizacje uszczelniały wywiad. Eliminowano podejrzane struktury, spalone placówki zagraniczne, takie, przez które przeciwnik przekazywał nam fałszywe informacje. Na miejsce likwidowanych komórek tworzono nowe. Na przykład reorganizacja Referatu "Wschód" wynikała z ujawnienia, począwszy od 1923 roku, że Rosjanie bardzo głęboko penetrują nasz wywiad. Postanowiono "oderwać się od przeciwnika" przez utworzenie nowych placówek. Była to, jak się okazało, decyzja słuszna.

W krajowych kręgach wojskowych nasz kontrwywiad ujawnił kilka poważnych spraw. Najsłynniejsza to afera mjra Demkowskiego, oficera odpowiedzialnego za sprawy mobilizacyjne. Wykształcony w armii rosyjskiej, ożeniony z rosyjską arystokratką, sam zgłosił się do attaché wojskowego ambasady rosyjskiej w Warszawie. Prowadził wyjątkowo szkodliwą działalność; przekazał Rosjanom wiele ściśle tajnych dokumentów m.in. "Plan etapowy WP" wraz załącznikami, referat o organizacji Naczelnego Dowództwa WP, sprawozdanie z wyszkolenia wojska opracowane przez Oddział III SG WP, sprawozdanie Oddziału II ze zlikwidowanych afer szpiegowskich w 1929 roku, szczegółowy wykaz wszystkich jednostek wojskowych i policyjnych w Polsce wg stanu na 1 VI 1931 roku. Został ujęty i po krótkim procesie skazany na śmierć. Wyrok wykonano.

W audycji mówiono także między innymi o roli komunistów w polskiej armii, o postrzeganiu wywiadu przez społeczeństwo polskie i o tym, dlaczego najwyższe czynniki państwowe lekceważyły informacje wywiadowcze i jaki to miało wpływ na przygotowanie Polski do wojny. A także o tym, jak w ręce hitlerowców wpadł komplet polskich dokumentów wywiadowczych dotyczących Rosji Sowieckiej.

Audycję przygotowali: Michał Nowak i Bartosz Panek.

 

***

 

Prof. Andrzej Pepłoński jest autorem książki "Wojna o tajemnice. W tajnej służbie Drugiej Rzeczypospolitej 1918-1944". Historyk zrealizował w niej ambitne zadanie zamknięcia w jednym tomie całego najciekawszego okresu działania polskich służb specjalnych – od odrodzenia Rzeczpospolitej do zakończenia drugiej wojny światowej.

Czytaj także

W służbie wywiadu II RP

Ostatnia aktualizacja: 21.01.2011 08:00
Ukazały się wspomnienia Stanisława Zenona Zakrzewskiego, oficera przedwojennego wywiadu i pioniera rynku reklamy w Polsce.
rozwiń zwiń