Kościół i kultura w czasach PRL-u

Ostatnia aktualizacja: 11.04.2014 19:59
Był taki okres, gdy do kościołów tłumy przyciągały nie tylko nabożeństwa, ale też odbywające się tam wydarzenia kulturalne - spektakle, wystawy, koncerty, pokazy filmów, a nawet przedstawienia kabaretowe.
Kościół i kultura w czasach PRL-u
Foto: Glow Images/East News

Kościół katolicki w latach 80. ubiegłego wieku odegrał znaczącą rolę w procesie tworzenia się niezależnej kultury, a co za tym idzie, przełamywania monopolu władz PRL-u w obszarze kultury.

Jaka była wartość pokazywanej w kościołach sztuki? Kto i dlaczego decydował się na aktywność twórczą w świątyniach? Czy Kościół naprawdę był azylem wolności?
Gośćmi audycji "Za kurtyną PRL-u" będą: Jerzy Kalina - jedna z najważniejszych postaci polskiej kultury niezależnej, ks. Wiesław Niewęgłowski - wieloletni Krajowy Duszpasterz Środowisk Twórczych oraz prof. Jan Żaryn - historyk.

Na audycję zapraszają Agata Kwiecińska i Michał Nowak.

12 kwietnia (sobota), godz. 12.00-13.00

Stan wojenny - zobacz serwis specjalny Polskiego Radia >>

Czytaj także

Bez komitetu w sylwestra zabawy nie będzie

Ostatnia aktualizacja: 30.12.2013 15:27
Jak rozdzielić szampana, żeby nie demoralizować młodzieży? Czy 6 tysięcy za orkiestrę to dużo? Przed takimi pytaniami stanęli organizatorzy pewnego sylwestra w roku 1970. Zachęcamy do wysłuchania audycji o atmosferze witania Nowego Roku w czasach PRL-u.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Benzyna i skarpety zamiast narkotyków i uranu. Czarny rynek w PRL

Ostatnia aktualizacja: 09.03.2014 21:00
– Do końca lat 50. na PRL-owskim czarnym rynku działali ludzie, którzy uczyli się nielegalnego handlu podczas II wojny światowej – mówił w Dwójce prof. Jerzy Kochanowski z Instytutu Historycznego UW, autor książki "Tylnymi drzwiami. »Czarny rynek« w Polsce 1944-1989".
rozwiń zwiń