Szekspir jako produkt angielskiej kultury

Ostatnia aktualizacja: 21.04.2014 20:00
O tym, dlaczego gwiazda Williama Szekspira rozbłysła właśnie na Wyspach Brytyjskich, porozmawiamy we wtorkowym "Notatniku Dwójki".
William Szekspir
William SzekspirFoto: Wikipedia/ National Portrait Gallery, London

W audycji o swojej przygodzie z tekstami Williama Szekspira opowiedzą znakomity ich interpretator Adam Ferency oraz prof. Jerzy Limon, znawca literatury angielskiej i teatrolog. Podczas rozmowy zastanowimy się, na czym polegał fenomen edukacji angielskiej i tamtejszej tradycji teatralnej, dzięki którym to czynnikom William Szekspir miał okazję zapisać się w historii świata jako jeden z najwybitniejszych dramaturgów.

Na audycję zaprasza Anna Lisiecka.

22 kwietnia (wtorek), godz. 15.00-15.30

bch/mm

Zobacz więcej na temat: TEATR William Szekspir
Czytaj także

Makbet: fatum, determinizm i historyczna mistyfikacja

Ostatnia aktualizacja: 23.02.2014 00:00
- Dla mnie to przede wszystkim dramat o tym, jak bardzo jesteśmy zdeterminowani i przez jakie siły. To obecnie problem bardziej chyba nawet aktualny niż w czasach Szekspira - mówił o "Makbecie" Antoni Libera, jeden z gości audycji "Te wstrętne lektury".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Romeo mógł spotkać Julię na Majdanie...

Ostatnia aktualizacja: 07.03.2014 10:00
- Siła Szekspira polega na tym, że nie mówi on po prostu o miłości, lecz o miłości w kontekście tragicznych konfliktów. To czyni tę historię uniwersalną - uważa Krzysztof Pastor, który w Operze Narodowej przygotowuje premierę "Romea i Julii" Prokofiewa.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Romeo i Julia” według Pastora: dramat pozbawiony ckliwości

Ostatnia aktualizacja: 11.03.2014 18:00
- Wydaje mi się, że cały ciężar tego spektaklu przesunął się na temat społeczny, nawet polityczny i gdzieś zaginęła ta obezwładniająca siła miłości – oceniała balet "Romeo i Julia" w choreografii Krzysztofa Pastora, którego premiera odbyła się w Teatrze Wielkim Operze Narodowej, Katarzyna Gardzina.
rozwiń zwiń