Próg nadziei - w hołdzie Janowi Pawłowi II

Ostatnia aktualizacja: 26.04.2014 22:30
W dniu kanonizacji papieża Polaka Dwójka zaprasza na szczególny koncert. W retransmisji z warszawskiej Bazyliki Archikatedralnej usłyszymy premierowe "Kyrie" Henryka Mikołaja Góreckiego oraz utwory z nowej płyty Chóru Polskiego Radia "Próg nadziei".
Audio
  • Daniel Cichy o przygotowaniach do prawykonania "Kyrie" Henryka Mikołaja Góreckiego (Wybieram Dwójkę)
  • Marek Moś: możliwość prawykonania "Kyrie" Góreckiego to wielki zaszczyt... (Wybieram Dwójkę)
  • Gabriel Chmura o metafizyce Góreckiego
  • Jan Paweł II do Henryka Mikołaja Góreckiego
Jan Paweł II, Włochy 1998
Jan Paweł II, Włochy 1998 Foto: PAP/picture-alliance/dpa

- Górecki nie szukał Boga, jak Mahler, lecz go odnalazł, niczym Bruckner - wspominał dyrygent Gabriel Chmura znakomitego kompozytora po jego śmierci w 2010 roku. Szczególna kondycja twórcy znalazła wyraz nie tylko w głębokim przesłaniu jego muzyki, lecz także w stricte sakralnym, jeśli nie na poły liturgicznym, charakterze znacznej części jego dorobku.

Kanonizacja Jana Pawła II i Jana XXIII - zobacz serwis specjalny Polskiego Radia

Henryk Mikołaj Górecki pozostawił po śmierci cztery ukończone kompozycje: IV Symfonię (retransmisja premiery na antenie Dwójki - 22 kwietnia), czekający na premierę niewielki utwór orkiestrowy oraz wpisujące się we wspomnianą powyżej tendencję "Oratorium o świętym Adalbercie" i "Kyrie". Trudno wyobrazić sobie lepszy kontekst dla premiery ostatniego dzieła niż Wielkanoc oraz zbliżająca się kanonizacja Jana Pawła II.

Jan Paweł II i Jan XXIII zostali ogłoszeni świętymi

Wszak kompozytor zadedykował papieżowi dwa swoje dzieła: psalm "Beatus Vir" oraz "Totus Tuus" - utwór do tekstu Marii Bogusławskiej nawiązującego do znanego motta Jana Pawła II. Kompozycja ta została dwukrotnie wykonana podczas III pielgrzymki papieża do Polski. Po latach, z okazji 75. rocznicy urodzin Góreckiego, papież - za pośrednictwem ks. biskupa Tadeusza Rakoczego - tak oto dziękował twórcy za te dzieła:

- W czytelny sposób wyraził pan w nich całe bogactwo polskiej duchowości i tradycji, a równocześnie przez artystyczne piękno zdołał pan nadać im wymiar uniwersalny. Stanowią one cenny wkład polskiej kultury w dzieło budowania tożsamości Europy, podkreślając jej chrześcijański wymiar - czytamy w liście.

"Kyrie" znakomicie wpisuje się w powyższy opis. Niepublikowane dotąd dzieło zaprezentował na premierze Chór Polskiego Radia i znakomita Orkiestra Kameralna Miasta Tychy AUKSO pod dyrekcją Marka Mosia. Koncert odbył się 21 kwietnia w Bazylice Archikatedralnej p.w. Męczeństwa Św. Jana Chrzciciela w Warszawie, a na jego program złożyły się także dzieła innych polskich kompozytorów, inspirowane nauką i osobą Jana Pawła II bądź jemu dedykowane. "Kyrie" stanowiło wspaniałe uwieńczenie wieczoru, w ramach którego promowana była nowa płyta Chóru Polskiego Radia pod wiele mówiącym tytułem "Próg nadziei".

- Mam nadzieję, że "Kyrie" zrobi na słuchaczach równie duże wrażenie co IV Symfonia, choć to dzieło stojące w opozycji do ekspresyjnej Symfonii. Kompozycja przypomina z jednej strony utwory chóralne Góreckiego z lat 90. i 2000., z drugiej natomiast III Kwartet smyczkowy - opowiadał o "Kyrie" jeszcze przed premierą Daniel Cichy, redaktor naczelny Polskiego Wydawnictwa Muzycznego. O dziele Góreckiego mówił także na naszej antenie Marek Moś, który w Poniedziałek Wielkanocny poprowadził jego prawykonanie.

Program:

Juliusz Łuciuk O, ziemio polska

Henryk Jan Botor Zawierzenie*

Marcel Chyrzyński Psalm 23*

Józef Świder Psalm 70*

Józef Świder Psalm 8*

Sławomir Czarnecki O łaskawa Panno Maryjo*

Wojciech Widłak Modlitwa do Boga Miłosiernego*

ks. Wojciech Kałamarz Niepokalana Królowa*

ks. Wojciech Kałamarz Słowiański Papież*

Juliusz Łuciuk Suita Maryjna

***

Henryk Mikołaj Górecki – Kyrie (prawykonania światowe)

WYKONAWCY:

CHÓR POLSKIEGO RADIA

AUKSO Orkiestra Kameralna Miasta Tychy (Kyrie H. M. Górecki)

DYRYGENCI: Włodzimierz Siedlik, Izabela Polakowska, Marek Moś (Kyrie H. M. Górecki)

(Bazylika Archikatedralna p.w Męczeństwa Św. Jana Chrzciciela w Warszawie, 21.04. 2014)

Współorganizatorem koncertu był Narodowy Instytut Audiowizualny.

Retransmisja: 27 kwietnia (niedziela), godz. 10.00

mm/bch

Czytaj także

IV Symfonia Góreckiego. Bardzo filmowa, ale...

Ostatnia aktualizacja: 15.04.2014 21:00
- Jeśli ktoś liczył na powtórkę z III Symfonii, to grubo się zawiedzie. Jeśli ktoś przypuszczał, że ręka syna, czyli Mikołaja Góreckiego, który dokończył partyturę ojca, zdominuje IV Symfonię, to też się pomylił - mówił w Dwójce Jacek Hawryluk, który uczestniczył w londyńskim prawykonaniu dzieła.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Marek Moś: możliwość prawykonania "Kyrie" Góreckiego to wielki zaszczyt...

Ostatnia aktualizacja: 16.04.2014 19:00
- Byłem zaskoczony, że taki utwór istnieje. To pierwsza i jedyna część zamierzonej przez kompozytora mszy - zapraszał Marek Moś na wyjątkowy koncert Chóru Polskiego Radia i prowadzonej przez siebie Orkiestry Kameralnej Miasta Tychy AUKSO.
rozwiń zwiń