Powrót Andrzeja Bieżana

Ostatnia aktualizacja: 16.05.2014 10:00
Pełen uroku artysta, ubrany na biało i otoczony wianuszkiem kobiet, a zarazem buntownik wciąż przekraczający granice artystycznych konwencji, w których był wychowany. Andrzej Bieżan (1945-1983) - pianista, kompozytor i performer - będzie bohaterem najbliższej "Bitej godziny”.
Okładka płyty Andrzej Bieżan: Polygamy
Okładka płyty "Andrzej Bieżan: Polygamy"Foto: materiały promocyjne

W czasach PRL-u jego działania były wyrazem sprzeciwu wobec obowiązującej wówczas, oficjalnej doktryny i dążeniem do autentycznej ludycznej zabawy. Dziś staje się dla młodych ludzi symbolem oporu wobec opresji płynącej z komercji i formatowania kultury.

Muzykę i legendę Andrzeja Bieżana przypomnieli wydawcy albumu z jego muzyką, który ukazał się niedawno w wytwórni Bôłt. Gośćmi audycji będą: współproducent płyty Bolesław Błaszczyk oraz przyjaciel i współpracownik Andrzeja Bieżana - Krzysztof Knittel.

Ewa Szczecińska zaprasza na "Bitą godzinę".

15 maja (piątek), godz. 22.40-23.35

mm/mc

Czytaj także

Szymański: świat nie ma sensu? Może chociaż mikrokosmos mojego utworu ma....

Ostatnia aktualizacja: 01.04.2014 12:00
- Być może pisanie muzyki jest, podobnie jak filozofia czy nauki przyrodnicze, uczestniczeniem w rozpaczliwym wysiłku nadawania znaczenia czemuś, co być może żadnego znaczenia nie ma - mówił przed laty wybitny polski kompozytor, który w tym roku kończy 60 lat.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Andrzej Boreyko: Czwarta Symfonia Góreckiego nie stanowi przedłużenia Trzeciej

Ostatnia aktualizacja: 22.04.2014 18:00
- W tej partyturze widzę raczej wpływy Drugiej Symfonii, "Beatus Vir", "Małego requiem". W pewnym sensie Górecki dokonał tu syntezy technik z różnych okresów twórczości - mówił jeszcze przed premierą "Czwartej" znakomity dyrygent
rozwiń zwiń
Czytaj także

Eugeniusz Rudnik: na śmietniku znalazłem Holoubka czytającego Mickiewicza

Ostatnia aktualizacja: 29.04.2014 13:00
- Moim mistrzem był Władysław Hasior. On potrafił podnieść do rangi sztuki znalezioną na śmietniku lalkę bez głowy. Ja robię to samo z dźwiękowymi odpadami - mówił w Dwójce legendarny radiowy plądrofonista i pionier polskiej muzyki elektroakustycznej.
rozwiń zwiń