Pasolini - skandalista i poeta kina

Ostatnia aktualizacja: 20.05.2014 22:20
W środę w "Sezonie na Dwójkę" porozmawiamy o o życiu i filmowej sztuce włoskiego reżysera - Piera Paola Pasoliniego - oraz o poświęconej mu książce Piotra Kletowskiego "Pier Paolo Pasolini. Twórczość filmowa".
Fragment okładki książki Piotra Kletowskiego Pier Paolo Pasolini. Twórczość filmowa
Fragment okładki książki Piotra Kletowskiego "Pier Paolo Pasolini. Twórczość filmowa"Foto: Wydawnictwo Sedno/mat. prasowe

/

To pierwsza w Polsce pełna monografia filmowych dokonań Piera Paola Pasoliniego, obejmująca omówienie wszystkich kreacyjnych i dokumentalnych dzieł włoskiego poety-reżysera: od fabularnego debiutu, filmu "Włóczykij" (1961), po ostatnie dzieło – skandalizujące "Saló, czyli 120 dni Sodomy" (1975).

Autor przedstawia kino Pasoliniego w szerokim kontekście antropologicznym, historycznym i literaturoznawczym, wychwytując najważniejsze formalne i treściowe wyznaczniki filmowego dzieła Pasoliniego, tak nierozerwalnie związanego nie tylko z twórczością literacką i społeczną poety, ale przede wszystkim z jego tragicznym życiem.

Kletowski analizuje dokonania Pasoliniego przez pryzmat strategii "życiopisania", a więc głębokiego przeżywania własnej egzystencji i czynienia z niej przedmiotu artystycznej kreacji. Pasolini, twórca "kina poezji", całkowicie identyfikujący się ze swoim dziełem, stał się wzorem dla współczesnych twórców sztuki, którzy w zdesakralizowanym świecie starają się odnaleźć ślady sacrum.

Gośćmi "Sezonu na Dwójkę" będą: autor książki Piotr Kletowski oraz Anna Osmólska-Mętrak, italianistka, znawczyni włoskiego kina.

Audycję poprowadzi Marcin Pesta.

21 maja (środa), godz. 18.00-19.00

Wydawnictwo Sedno/mc

Czytaj także

Zobaczyć Felliniego i umrzeć

Ostatnia aktualizacja: 31.10.2013 09:41
- W książce "1001 filmów, które powinieneś zobaczyć przed śmiercią" jest 7 filmów Felliniego. To prawdziwy rekord - mówił w Dwójce krytyk filmowy Andrzej Kołodyński. Dziś mija 20. rocznica śmierci genialnego włoskiego reżysera
rozwiń zwiń
Czytaj także

Jerzy Stuhr: "Wielkie piękno" pokazuje Rzym, jakiego już nie ma

Ostatnia aktualizacja: 07.02.2014 20:00
- Kiedy w latach 80. przyjechałem do Włoch, zobaczyłem kraj, który zapraszał całą Europę do siebie. Ale to się już skończyło - mówił Jerzy Stuhr w Dwójkowej dyskusji o filmowych obrazach Wiecznego Miasta.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Szulkin: mistrzostwo Kubricka polegało na tym, że nie był leniwy

Ostatnia aktualizacja: 14.03.2014 15:00
- W "Barrym Lyndonie", by oddać klimat epoki, kręcił sceny wyłącznie przy świecach, a aktorzy grali w kostiumach z XVIII wieku - w 15 rocznicę śmierci Kubricka wspominaliśmy postać twórcy "2001: Odysei Kosmicznej".
rozwiń zwiń