Co kryje księga smoków

Ostatnia aktualizacja: 08.08.2014 19:00
Domeną smoczą są jaskinie górskie czy przestworza? Dobre czy złe z nich istoty? A jeśli bestie to okrutne – jak z nimi walczyć?
Fragment okładki książki Księga smoków polskich, Wydawnictwo BOSZ
Fragment okładki książki "Księga smoków polskich", Wydawnictwo BOSZFoto: mat. prasowe

W większości języków europejskich słowo smok pochodzi od greckiego słowa drakan – bystrooki. Przypisuje się im mądrość i siłę. W chrześcijaństwie smok uosabia zazwyczaj szatańskie zło.
Wąż z biblijnego raju także bywa określany smokiem.
Na spotkanie Bartłomiejem Salą i Pawłem Zychem – autorami "Księgi smoków polskich" o krwiożerczych bestiach, zatrwożonych krainach, wyczekujących ratunku księżniczkach, dzielnych rycerzach i sprytnych rzemieślnikach – zaprasza Hanna Maria Giza.
9 sierpnia (sobota), godz. 16.00-17.00

jp/mm

Zobacz więcej na temat: mitologia
Czytaj także

Bogowie przyszli z Iranu? W poszukiwaniu zaginionej mitologii Słowian

Ostatnia aktualizacja: 23.11.2013 00:20
O świecie religijnej wyobraźni dawnych Słowian wiemy niewiele. Dziejopisom nie zależało na utrwaleniu pogańskiej przeszłości. Jednak to, co przetrwało, wydaje się bardzo frapujące...
rozwiń zwiń
Czytaj także

Co zawdzięczamy egipskim bogom?

Ostatnia aktualizacja: 19.01.2014 16:00
- Religia starożytnego Egiptu nie była ani monoteistyczna, ani politeistyczna. To był kult boga jednego, ale nie jedynego - tłumaczyła w "Klubie Ludzi Ciekawych Wszystkiego" egiptolog dr Joanna Popielska-Grzybowska.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Mitologia indyjska wyprzedziła teorię Wielkiego Wybuchu

Ostatnia aktualizacja: 30.03.2014 18:30
– Ważnym elementem tej tradycji jest ciepło jako źródło stworzenia. Zgodnie z nią wszystko, co istnieje, emanuje z Pana Stworzeń pod wpływem jego rozgrzewania się – mówił w Dwójce prof. Maria Krzysztof Byrski, indolog i orientalista z UW.
rozwiń zwiń