Nagranie wideo z koncertu, który odbył się w niedzielę, 16 lutego, w Studiu Koncertowym Polskiego Radia im. Witolda Lutosławskiego:
– Najtrudniejsze jest to, by się rozumieć – powiedzieli muzycy. – Tak dużo czasu spędzamy ze sobą, że często musimy iść na wiele kompromisów, zarówno muzycznych, jak i personalnych. Wydaje nam się, że na tym polega sztuka utrzymania kwartetu jak najdłużej w dobrej formie – stwierdzili.
W zespole czterech muzyków ścierają się gusta i wybory muzyczne. – Negocjacje czasem są spokojne, ale niekiedy bywają burzliwe – opowiadali członkowie kwartetu. – Czasem wracamy do rozmów po pewnym czasie, bo nie zawsze uda się dogadać za pierwszym razem – dodali.
Fundacja Musica Pro Bono wydała płytę z okazji 35-lecia Kwartetu Śląskiego. Album zawiera nagrania z wielu lat działalności zespołu. – Myśleliśmy, że te nagrania pozostaną na zawsze tylko w archiwach – mówili muzycy. – Wydanie tej płyty to naprawdę coś wspaniałego. Z prawdziwym wzruszeniem słuchamy niektórych naszych nagrań . Mamy tu przede wszystkim muzykę współczesną i polskich kompozytorów. Niezwykle interesujące jest porównanie tych ogrodów muzycznych, które każdy z twórców uprawia w inny sposób – powiedzieli.
Ewa Niewiadomska rozmawiała z członkami Kwartetu Śląskiego w przerwie jubileuszowego koncertu, który odbył się 16 lutego w Studiu Koncertowym Polskiego Radia im. Witolda Lutosławskiego. Niebawem na naszej stronie pojawi sie nagranie wideo tego wydarzenia - a już teraz zapraszamy do oglądania zdjęć z koncertu.
mc
***
>>>Kwartet Śląski w "Five o'clock". Zobacz wideo!<<<
Jeden z najlepszych polskich kwartetów smyczkowych powstał w roku 1978. Jego członkowie wywodzą się z Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach. Repertuar Kwartetu obejmuje ponad 400 pozycji literatury kameralnej, z czego około 300 to utwory powstałe w XX wieku. Artyści dokonali około 70 prawykonań kwartetów smyczkowych autorstwa polskich i zagranicznych kompozytorów - część z nich jest im dedykowana.
Kwartet Śląski dał ponad 1000 koncertów w większości krajów europejskich oraz Stanach Zjednoczonych, Kanadzie, Meksyku, Japonii, Hong Kongu i Korei Południowej. W czasie 35-letniej działalności zespół występował na prestiżowych festiwalach muzycznych w Polsce i za granicą, dokonał licznych nagrań płytowych, z których wiele zostało wyróżnionych nagrodami; zarejestrował m.in. po raz pierwszy na świecie komplet kwartetów smyczkowych Aleksandra Tansmana.
Od 1993 roku zespół jest organizatorem Festiwalu Muzyki Kameralnej "Kwartet Śląski i jego goście”, do udziału w którym zaprasza najwybitniejszych solistów i wiodące zespoły. Jedenaście edycji imprezy odbyło się w Pałacu w Rybnej, a od roku 2004 festiwal gości w Polskim Radiu Katowice.
W dowód uznania zespół otrzymał liczne nagrody i wyróżnienia, m.in. w 1998 roku odznaczenie Ministra Kultury i Sztuki "Zasłużony Działacz Kultury”, w 1999 zaś - Złoty Krzyż Zasługi. W 2004 roku Kwartet wyróżniony został Złotą Odznaką Honorową za zasługi dla Województwa Śląskiego, a w 2008 - Medalem Zasłużony Kulturze "Gloria Artis”.
mm