Polka w puszczach Parany

Ostatnia aktualizacja: 23.08.2014 16:50
Michalina Isaakowa, podróżniczka, pisarka i entomolog-amator będzie bohaterem kolejnej audycji z cyklu "Atlas polskich podróżników".
Parana. Wodospad Iguaz na pograniczu brazylisko-argentyńskim
Parana. Wodospad Iguazú na pograniczu brazylisko-argentyńskimFoto: Mario Roberto Duran Ortiz Mariordo, lic. CC (wikipedia)

Jest autorką książki "Polka w puszczach Parany", wydanej w 1936 roku w Poznaniu. Kontynuowała prace entomologiczne zmarłego męża Juliusza Isaaka. W swoich podróżach przebyła Paranę, dotarła nad rzekę Ivai oraz w okolice Apucarany. W 1928 roku powróciła do kraju, przywożąc zbiór liczący 15 tysięcy owadów, który prezentowała organizując wystawy i wykłady w całej Polsce.

Zaginęła bez wieści, najprawdopodobniej na rzece Ukajali w Peru, podczas kolejnej wyprawy. Opisał ją Mieczysław Lepecki w swojej książce "Parana i Polacy" (1962).
Gośćmi Jakuba Borysiak i Bartosza Panka w audycji "Atlas polskich podróżników" będzie prawnuczka Juliusza Issaka, dziennikarka Małgorzata Golicka-Jabłońska.

24 sierpnia (niedziela), godz. 14.00-16.00

mm/mc

Czytaj także

Australijska gorączka złota oczami Seweryna Korzelińskiego

Ostatnia aktualizacja: 07.07.2014 17:00
- Korzeliński pojechał do Australii mając 51 lat. Jak na tamte czasy, był starcem. Nie nadawał się do pracy na polach złotonośnych. Zajął się więc wywożeniem ziemi do płukania złota, a potem drobnym handlem - tak o polskim podróżniku, który w 1851 roku przybył do Australii, opowiadał prof. Wiesław Olszewski.
rozwiń zwiń
Czytaj także

W Afryce Wschodniej jest coś, z czego Polacy powinni być dumni

Ostatnia aktualizacja: 13.07.2014 19:00
- Powoli odchodzące pokolenie Ady Wińczy zapisało się złotymi zgłoskami w historii Czarnego Lądu - podkreślał Grzegorz Kępski, organizator wypraw podróżniczych do Kenii, w audycji poświęconej słynnej znawczyni kultury i świata zwierząt Afryki Wschodniej.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Halina Korolec Bujakowska, czyli z Druskiennik do Szanghaju

Ostatnia aktualizacja: 18.08.2014 14:00
W połowie lat 30. XX wieku Bujakowscy podróżowali motocyklem z Druskiennik przez kraje Europy, Turcję, Syrię, Irak, Persję, Indie, Birmę, Indochiny do Szanghaju w Chinach. O tej niezwykłej wyprawie - a także o nowej, która będzie wiodła śladami Bujakowskich - opowiadaliśmy w Dwójce.
rozwiń zwiń