Krzysztof Siwczyk laureatem Nagrody Kościelskich

Ostatnia aktualizacja: 27.09.2014 17:58
Prestiżowe wyróżnienie zdobył w tym roku poeta średniego pokolenia , znany szerokiej publiczności z roli Rafała Wojaczka w filmie Lecha Majewskiego.Krzysztof Siwczyk będzie gościem Dwójki w niedzielę wieczorem.
Krzysztof Siwczyk, tegoroczny laureat Nagrody Kościelskich
Krzysztof Siwczyk, tegoroczny laureat Nagrody KościelskichFoto: Michał Kobyliński, lic. CC (wikipedia)

Krzysztof Siwczyk urodził się w 1977 roku w Knurowie. Ukończył kulturoznawstwo na Uniwersytecie Śląskim. Debiutował w 1995 roku tomem poezji "Dzikie dzieci". Obecnie jego dorobek obejmuje ponad dziesięć książek poetyckich, a także liczne felietony, szkice i eseje.

Poeta jest współtwórcą grupy Na Dziko oraz pracownikiem Instytutu Mikołowskiego. Jako recenzent i publicysta współpracuje między innymi z tygodnikiem "Polityka" oraz z TVP Kultura. Jest laureatem wielu wyróżnień,  m.in. nagrody Czasu Kultury (1995), nagrody im. Jacka Bierezina (1995) oraz nagrody Fundacji Kultury (1999).

W Dwójce Krzysztof Siwczyk opowie o poetyckiej drodze, jaką przeszedł od debiutanckich (opublikowanych prawie 20 lat temu) "Dzikich dzieci" do nagrodzonego poematu "Dokąd bądź", a także o pesymizmie, rodzicielstwie i wpływie lektur na pisanie. Fragmenty z nagrodzonej książki przeczyta Grzegorz Damięcki.

Na "Strefę literatury" zaprasza Katarzyn Hagmajer.

28 września (niedziela), godz. 18.00-19.00

mm

Zobacz więcej na temat: literatura poezja
Czytaj także

Nagroda (Kościelskich) w starym dobrym stylu

Ostatnia aktualizacja: 01.10.2013 10:00
– Nie ma tego wrzasku, zgiełku, rywalizacji, bo nie ma idiotycznego systemu nominacji. Nagroda Kościelskich jest niezwykle rzetelnym, sprawdzonym punktem w życiu literackim Polski – powiedział jeden z laureatów nagrody Paweł Huelle.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Krystyna Dąbrowska: o Nagrodzie Kościelskich dowiedziałam się z sms-a...

Ostatnia aktualizacja: 16.10.2013 09:00
Tegoroczna laureatka prestiżowej nagrody mówiła w Dwójce między innymi o swoich mistrzach oraz dalekich podróżach, których ślady odnaleźć można w wyróżnionym tomie "Białe krzesła".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Monty Python, wolność, Wisława Szymborska. Jak Polacy uczyli się poczucia humoru

Ostatnia aktualizacja: 20.09.2014 12:00
- Moje pokolenie bawił język ezopowy, aluzyjny. Teraz młodzi ludzie posługują się przede wszystkim humorem absurdalnym - mówił w Dwójce Michał Rusinek, dodając, że znajduje to odzwierciedlenie także w literackich gustach Polaków.
rozwiń zwiń