Podwójna rocznica Witolda Rowickiego

Ostatnia aktualizacja: 29.09.2014 11:45
We wtorek o poranku porozmawiamy o Witoldzie Rowickim. A to w związku z organizowaną przez Uniwersytet Muzyczny im. Fryderyka Chopina konferencją naukową zatytułowaną “Witold Rowicki – w 100. rocznicę urodzin i 25. rocznicę śmierci”. Odbędzie się ona w środę, 1 października.
Witold Rowicki
Witold RowickiFoto: Wiesław Stasiak/PAP

Witold Rowicki w ciągu swej długiej kariery dyrygenckiej zapisał na płyty blisko 100 różnych kompozycji. Dał w Warszawie setki koncertów z Orkiestrą Symfoniczną Filharmonii Narodowej, wiele razy występował ze swoim zespołem w innych miastach Polski, odbył z nim kilkadziesiąt zagranicznych podróży koncertowych. Ich wspólny repertuar obejmował muzykę symfoniczną wszystkich gatunków, od Bacha do Xenakisa. Wielki dyrygent miał wielkie poczucie humoru, kochał swoją rodzinę, uprawiał taternictwo i narciarstwo, lubił szybko jeździć samochodem, z zapałem i znawstwem utrwalał na 8-milimetrowej taśmie filmowej podróże zagraniczne Filharmonii, pasjonował się filmowaniem przyrody. Członkom orkiestry pozwalał grać „z serca”, bo jako jeden z nich ufał im bezgranicznie. Na solistów, którym akompaniował, zawsze patrzył czułym okiem, podporządkowując im siebie i orkiestrę. Był muzycznym partnerem wielkich twórców. Jego odejście zamknęło ważny okres historii muzyki polskiej.  Naszym gosciem po 8.35 będzie Joanna Rowicka - wnuczka dyrygenta.

Poza tym w "Poranku Dwójki": serwisy informacyjne, wiadomości kulturalne, "Archiwalnia", przegląd prasy, "Słowo na dzień", "Piosenka z rekomendacją" (wybór Andrzeja Grabowskiego), a także nasz konkurs "Płyta Tygodnia". Tym razem do wygrania "Spark of Life" - nowy album tria Marcina Wasilewskiego z gościnnym udziałem saksofonisty Joakima Mildera. Nowe wydawnictwo firmy ECM zawiera jazzowe interpretacje utworów m.in. Stinga, Herbiegop Hancocka, Krzysztofa Komedy i Grażyny Bacewicz.

Zaprasza Tomasz Obertyn.

30 września (wtorek), godz. 6.00-9.00

mm/mc

Zobacz więcej na temat: Fiodor Dostojewski TEATR
Czytaj także

Jak i dlaczego Dostojewski nie został poetą?

Ostatnia aktualizacja: 18.02.2011 06:48
Rosyjski pisarz przez całe życie twórczo romansował z poezją - cytował, przerabiał i oceniał poetów. Własnej twórczości poetyckiej nigdy jednak nie rozwinął na szerszą skalę.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Sąd uczniów nad Raskolnikowem: kara być musi

Ostatnia aktualizacja: 29.04.2013 16:00
Co nas tak pociąga w lekturze "Zbrodni i kary”? Czy jej warstwa kryminalna, czy romansowa, czy psychologiczne wgłębianie się w osobowość bohaterów? A może wszystko naraz?
rozwiń zwiń
Czytaj także

Musimy się przejrzeć w "Braciach Karamazow"

Ostatnia aktualizacja: 17.10.2013 09:00
- Gdy pracowaliśmy nad spektaklem, zapytałem: "Ciekawe, jak Bracia przejrzą się w naszym wieku". Profesor Wodziński zganił mnie. To nasz wiek musi się przejrzeć w tym dziele! - mówił w Dwójce Janusz Opryński, dyrektor lubelskiego Teatru Provisorium.
rozwiń zwiń