Polka na Spitsbergenie

Ostatnia aktualizacja: 17.10.2014 17:30
Spitsbergen to największa wyspa norweskiego archipelagu Svalbard w Arktyce i najbardziej na północ wysunięte siedlisko ludzkie na świecie. O życiu w tej "niegościnnej" krainie opowie w Dwójce Ilona Wiśniewska, autorka książki "Białe. Zimna wyspa Spitsbergen".
Ilona Wiśniewska , Białe. Zimna wyspa Spitsbergen - fragment okładki
Ilona Wiśniewska , "Białe. Zimna wyspa Spitsbergen" - fragment okładkiFoto: materiały promocyjne

Mieszkają tu obywatele prawie pięćdziesięciu krajów, którzy przyjechali żyć i pracować w ciągłym zimnie, śniegu, ciemnościach nocy polarnej albo wiecznym słońcu dnia polarnego. Jedną z takich osób jest Polka Ilona Wiśniewska, która z pasją odkrywcy i znajomością realiów pełnokrwistego mieszkańca opowiada historię niezwykłych miejsc Spitsbergenu. Opisuje opuszczone osady, kopalnie węgla, hotele, ale też międzynarodowy bank nasion czy Polską Stację Polarną w Hornsundzie. "Białe" to swoista kronika dalekiej Północy i zapis losów współczesnych osadników, a nade wszystko galeria barwnych postaci zamieszkujących lodowaty archipelag, których języki, tradycje i temperamenty tworzą niepowtarzalny tygiel kulturowy.

O książce porozmawiamy z autorką w audycji "Przestrzenie kultury".

Na audycję zaprasza Katarzyna Nowak.

18 października (sobota), godz. 12.00-13.00

materiały wydawcy/bch

Czytaj także

Stambuł – miasto, które pochłania i rodzi na nowo

Ostatnia aktualizacja: 14.07.2014 10:40
- Cechą dominującą, którą dostrzegam w Stambule, jest jego niezwykła zmienność, przy pozostaniu w pewnym sensie wciąż tym samym miastem - mówiła w radiowej Dwójce Anna Akbike-Sulimowicz, tłumaczka powieści Orhana Pamuka.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Podróż wyzwala, także od samego siebie

Ostatnia aktualizacja: 17.07.2014 14:00
- Chodzi o należyty dystans do siebie i swoich problemów, o spojrzenie na nie w szerszej perspektywie. W tym sensie głęboka podróż jest wyzwaniem rzuconym nacjonalizmom - mówił profesor Tadeusz Sławek w audycji poświęconej pisarzom, dla których podróż była głębokim egzystencjalnym doświadczeniem.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Polak, którego znają jakuckie dzieci

Ostatnia aktualizacja: 01.09.2014 12:00
To Edward Piekarski - od 1888 roku zesłaniec, badacz Syberii i lingwista. Rozmawialiśmy o nim w "Atlasie polskich podróżników".
rozwiń zwiń