Wszyscy ludzie Szekspira

Ostatnia aktualizacja: 06.11.2014 09:00
O Szekspirowskiej wizji człowieka opowie w "Dwukropku" prof. Tadeusz Sławek, autor eseju "NICowanieświata. Zdania z Szekspira".
William Szekspir
William SzekspirFoto: Wikipedia/ National Portrait Gallery, London

"Szekspir jest odrębnym światem, sąsiadującym z nami, lecz niepoznanym. Opowieści z tego świata pozostaną niedopowiedziane, dochodzi do nas ich jedynie bardzo słabe i dalekie echo" – czytamy w książce wyróżnionej Nagrodą im. Andrzeja Siemka przyznawaną przez redakcję "Literatury na świecie".

W "Dwukropku" prof. Tadeusz Sławek - znawcą literatury amerykańskiej i angielskiej, wykładowca Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach - mówił będzie także o tym, czym jest twórcze czytanie, oraz o roli słowa w kulturze.

Prowadzi: Dorota Gacek

Goście: prof. Tadeusz Sławek (poeta, tłumacz, eseista)

Tytuł audycji: "Dwukropek"

Data emisji: 6.11.2014

Godzina emisji: 18.00

mm/bch

Zobacz więcej na temat: literatura William Szekspir
Czytaj także

Makbet: fatum, determinizm i historyczna mistyfikacja

Ostatnia aktualizacja: 23.02.2014 00:00
- Dla mnie to przede wszystkim dramat o tym, jak bardzo jesteśmy zdeterminowani i przez jakie siły. To obecnie problem bardziej chyba nawet aktualny niż w czasach Szekspira - mówił o "Makbecie" Antoni Libera, jeden z gości audycji "Te wstrętne lektury".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Masz problem? Lekarstwa szukaj u Szekspira!

Ostatnia aktualizacja: 23.04.2014 12:00
W strukturze uczuć ludzkich - od czasów Antygony i Kreona - nic się nie zmieniło. W dniu 450. urodzin Williama Szekspira należałoby dodać, że w czasach nowożytnych ten jeden autor zaludnił naszą wyobraźnię nie mniejszą liczbą mitów niż wszyscy starożytni razem wzięci.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Najbardziej niedorzeczna sztuka Szekspira

Ostatnia aktualizacja: 08.05.2014 10:00
– Od czterystu lat inscenizatorzy "Króla Leara" i krytycy teatralni muszą zmierzyć się z tym samym pytaniem: jak to możliwe, by dobrowolnie oddać władzę? – mówił w Dwójce Janusz Majcherek podczas rozmowy o adaptacjach Szekspirowskiego dramatu.
rozwiń zwiń