– Drohobycz to w naszej kulturze miasto magiczne, takie jak Krzemieniec czy Lwów – zauważył Mariusz Olbromski. – Kojarzy nam się z twórczością przede wszystkim Bruno Schulza, nie możemy jednak zapomnieć, że w tym pięknym mieście urodził się jeden z najwybitniejszych poetów dwudziestolecia międzywojennego, później wielki poeta emigracji - Kazimierz Wierzyński – powiedział.
Z Drohobycza pochodzi też Andrzej Chciuk, prozaik powojenny, który swój talent rozwinął już za granicą. Jest laureatem nagród literackich właśnie za dzieła związane z rodzinnym miastem. Jednym z nich jest "Atlantyda. Opowieść o Wielkim Księstwie Bałaku".
– Fenomen Drohobycza polega na tym, że trzech wielkich twórców urodzonych w tym mieście odnosiło się do niego jako miejsca swego dzieciństwa, młodości i wielkich fascynacji – mówił pisarz.
O innych tradycjach kulturalnych Drohobycza i okolicznych ziem, a także o tym, co w istocie dla tych terenów oznaczało wejście Sowietów - w nagraniu audycji.
***
Mariusz Olbromski jest znawcą literatury i poezji kresowej. Swoją wiedzę na ten temat zawarł w tomie "Śladami słów skrzydlatych. Pomniki pisarzy i poetów polskich na Kresach południowych dawnej Rzeczypospolitej".
Chętnie angażuje się w tworzenie placówek muzealnych. Przyczynił się do powstania Muzeum Juliusza Słowackiego w Krzemieńcu na Ukrainie, gdzie od kilkunastu lat co roku we wrześniu organizuje "Dialog Dwóch Kultur” – spotkania pisarzy, artystów i naukowców polskich i ukraińskich.
Był też zaangażowany w utworzenie Muzeum Józefa Conrada-Korzeniowskiego w Berdyczowie koło Żytomierza na Ukrainie. M.in. o działalności tej instytucji usłyszymy w cyklu gawęd "Zapiski ze współczesności".
Do wysłuchania opowieści Mariusza Olbromskiego zaprasza Iwona Smolka.
bch/mc