Ginące i odradzające się języki Europy

Ostatnia aktualizacja: 21.02.2015 22:00
W "Strefie literatury" porozmawiamy o kondycji małych europejskich języków i o książkach jakie w nich powstają.
Językiem baskijskim posługuje się ponad milion osób (na zdjędiu Bask w stroju Zanpantzara - to postać z kultury baskijskiej, która biciem w dzwonki pasterskie ogłasza początek karnawału)
Językiem baskijskim posługuje się ponad milion osób (na zdjędiu Bask w stroju Zanpantzara - to postać z kultury baskijskiej, która biciem w dzwonki pasterskie ogłasza początek karnawału) Foto: FLICKR/ Eddy Van 3000

Bora Cosić - serbski prozaik powiedział kiedyś, że "pisze w nieistniejącym języku". Chodziło mu o język serbochorwacki. Tak określano w byłej Jugosławii właściwie dwa odrębne języki; serbski i chorwacki. To ironiczne stwierdzenie pisarza nasunęło pomysł, aby pomówić o kondycji ginących, ale i odradzających się małych europejskich języków i o literaturze jaka w tych językach powstaje.

O tych procesach mówi dr Nicole Dołowy-Rybińska z Instytutu Slawistyki PAN. W audycji wykorzystano wypowiedzi pisarzy baskijskich Harkaitza Cano i Ricardo Arregi tworzących w języku euskera, opowieść Kazimierza Brakonieckiego o pisarzach bretońskich, wypowiedź Jarosława Mikołajewskiego o poezji Pier Paolo Pasoliniego, który na początku drogi pisarskiej pisał w języku friulańskim.

***
Na audycję "Strefa literatury" zapraszamy w niedzielę (22.02) w godzinach 18.00-19.00. Program poprowadzą Katarzyna Hagmajer-Kwiatek i Ewa Stocka-Kalinowska.

bch

Zobacz więcej na temat: języki obce