1 marca. Wspólne urodziny Dwójki i Chopina!

Ostatnia aktualizacja: 01.03.2015 19:00
Tego dnia mija 205 lat od narodzin kompozytora, a Dwójka obchodzi 78. urodziny. W niedzielę zapraszamy więc na specjalne audycje z okazji podwójnego jubileuszu.
1 marca. Wspólne urodziny Dwójki i Chopina
Foto: Grzegorz Śledź/PR2

W "Zagadkowym kwadransie" Ewa Stocka-Kalinowska pytała naszych słuchaczy o Dwójkowe słuchowiska. Natomiast o godz. 20.30 w przygotowanej przez Dawida Dziedziczaka specjalnej audycji "Jesteśmy na miejscu" Bronisław Maj, Adam Woronowicz, Paweł Łysak i Adam Strug opowiedzą, czym jest dla nich Dwójka.

Sprawdź też, co przygotowaliśmy na 205. urodziny Fryderyka Chopina >>>

***

1 marca 1937 roku o godzinie 13.10 uruchomiono radiostację Warszawa II, nadającą dla stolicy i województwa warszawskiego i usytuowaną na Forcie Mokotowskim. Pracą rozgłośni kierował Zenon Kosidowski – pisarz, eseista i poeta. Początkowo Warszawa II nadawała około pięciu godzin dziennie – emisje rozpoczynano o godz. 14. Dominowały tematy lokalne, których nie poruszano na antenie ogólnopolskiej. Słuchacz otrzymywał również bogatą ofertę audycji muzycznych.

Popularnością cieszyły się dialogi Tadeusza Bocheńskiego (spikera rozgłośni warszawskiej) z Jerzym Rolandem (autorem tekstów, spikerem i aktorem). Źródłem inspiracji do tych audycji, pełnych ironicznego dowcipu, były kulturalne plotki w kawiarniach: Europejska oraz SIM (Sztuka i Moda – przy ul. Królewskiej w Warszawie, nazywanej też elitarnym salonem literacko-muzycznym stolicy). Kuźnią młodych talentów w stacji Warszawa II zajmował się "Kącik solisty". Rozgłośnia specjalizowała się również w nadawaniu słuchowisk na żywo w tzw. Teatrze Wyobraźni.

"Jesteśmy na miejscu" - rok temu ruszyło nowe multimedialne studio emisyjne Dwójki >>>

Nowe
Nowe studio Dwójki

 

Lekki i wesoły ton stacji zmienił się w pierwszych dniach II wojny światowej. Gdy 6 września 1939 została zniszczona radiostacja w Raszynie, dzień później jej zadania przejęła właśnie stacja Warszawa II. To ona przekazywała wiadomości ze świata, informacje o tym, co dzieje się w stolicy, ogłaszała alarmy przeciwlotnicze i nadawała przemówienia Starzyńskiego. Pięć dni później została podpisana kapitulacja miasta, a 1 października Polskie Radio przeszło do konspiracji.

Po wojnie Program 2 odrodził się - już jako antena ogólnopolska - w 1949 roku.

Dziś Dwójka to największa filharmonia w kraju – transmituje i retransmituje kilkaset koncertów rocznie, wiele z nich współorganizuje. Na antenie Programu 2 melomani znajdą relacje z krajowych i europejskich festiwali muzyki nie tylko poważnej, ale także współczesnej, jazzowej czy folkowej.

Dwójka proponuje wiele audycji poświęconych szeroko rozumianej kulturze: literaturze, sztuce, życiu teatralnemu, filmowi czy historii. Na jej antenie prezentowane są nowości wydawnicze, literacka klasyka oraz słuchowiska w gwiazdorskich interpretacjach. Program 2 od lat jest jednym z najbardziej aktywnych uczestników Europejskiej Unii Nadawców.

mat. prasowe/mc

Zobacz więcej na temat: Fryderyk Chopin rocznica
Czytaj także

Dwójka, czyli jednorożce naprawdę istnieją

Ostatnia aktualizacja: 05.03.2012 11:18
– W późnych latach nastoletnich moja przygoda z Dwójką została brutalnie przerwana – wspominała Ewa Winnicka, reporterka. Co ludzie polskiej kultury mówią na temat naszego Programu?
rozwiń zwiń
Czytaj także

Podróż do 1937 roku

Ostatnia aktualizacja: 02.03.2012 13:45
Jak wyglądał świat w czasie, gdy powstawała Warszawa II, rozgłośnia stojąca u początków radiowej Dwójki? W sobotę proponujemy Państwu opowieści o tym, co działo się w poezji, teatrze i muzyce w 1937 roku.
rozwiń zwiń