Nie tylko "Pancernik Potiomkin"

Ostatnia aktualizacja: 22.03.2015 23:00
W "Akademii kina" porozmawiamy o radzieckiej awangardzie filmowej lat 20. Naszym ekspertem będzie, jak zwykle, prof. Marek Hendrykowski.
Kadr z filmu Pancernik Potiomkin. Słynna scena na odeskich schodach
Kadr z filmu "Pancernik Potiomkin". Słynna scena na odeskich schodachFoto: domena publiczna, wikipedia

Po rewolucji październikowej bolszewiccy przywódcy dużą wagę przywiązywali do kina i jego propagandowej roli. Lenin określił film jako "najważniejszą ze sztuk". Równocześnie powstało wtedy wiele dzieł wybitnych, oryginalnych, które zdobyły rozgłos na całym świecie, posuwając rozwój języka filmowego, raczkującej w latach 20. XX w., o krok do przodu.
"Wielka piątkę" radzieckiego kina stanowili wówczas tacy twórcy jak Sergiusz Eisenstein ("Pancernik Potiomkin", "Aleksander Newski", "Iwan Groźny"), Wsiewołod Pudowkin ( "Matka" ), Aleksander Dowżenko ("Ziemia" ), Lew Kuleszow i dokumentalista eksperymentator Dżiga Wiertow.
O znaczeniu radzieckiego kina lat 20. i 30. ub. wieku, awangardowych dokonaniach twórców, a także ich dramatach, gdy popadali w niełaskę Stalina, opowiada w rozmowie prof. Marek Hendrykowski.

***

Na audycję "Akademia kina" - w piątek (20.03) w godz. 22.00-22.30 - zaprasza Anna Fuksiewicz.

mm/jp

Zobacz więcej na temat: FILM kino ZSRR
Czytaj także

Podjęli wielkie ryzyko: dodali do filmu dźwięk

Ostatnia aktualizacja: 11.01.2015 14:20
W 1927 roku świat poznał "Śpiewaka jazzbandu", pierwszy film dźwiękowy. Jak doszło do tego wielkiego przełomu w historii kina?
rozwiń zwiń
Czytaj także

Na film fabularny czy na dokument?

Ostatnia aktualizacja: 23.01.2015 15:25
W "Akademii kina" – audycji o historii X Muzy – rozmawialiśmy o podstawowym podziale filmowych narracji.
rozwiń zwiń