Polski reportaż radiowy - znaki szczególne

Ostatnia aktualizacja: 17.11.2015 19:16
Sztuka, rzemiosło artystyczne, a może (tylko) gatunek dziennikarski? Zapraszamy na dyskusję o polskiej szkole reportażu radiowego.
Okazją do rozmowy o reportażu radiowym jest finał (18 listopada br.) trzech konkursów: Konkursu Stypendialnego im. Jacka Stwory, Konkursu o Grand Prix KRRiTV oraz Konkursu o Grand Prix Prezesa Polskiego Radia
Okazją do rozmowy o reportażu radiowym jest finał (18 listopada br.) trzech konkursów: Konkursu Stypendialnego im. Jacka Stwory, Konkursu o Grand Prix KRRiTV oraz Konkursu o Grand Prix Prezesa Polskiego Radia Foto: Raphaelstrada/Flickr, lic. CC BY 2.0

Mało narracji autorskiej, najczęściej opowiadanie scenami. Świetne tematy, choć realizacja i dźwięk z wieloma mankamentami. Za dużo historii, za mało współczesności.

Takie są trzy najbardziej charakterystyczne opinie o polskim reportażu radiowym. Czy czas je w jakiś sposób weryfikuje? Czym wyróżnia się polski reportaż radiowy i czym może wyróżniać? Jaką cieszy się popularnością?

O tym porozmawiamy z mistrzami reportażu i nauczycielami: Anną Sekudewicz z Radia Katowice, Hanną Bogoryją-Zakrzewską ze Studia Reportażu i Dokumentu oraz z Janem Smykiem z Radia Białystok, który jest współautorem antologii reportażu radiowego.

***

Na audycję "O wszystkim z kulturą" w środę (18.11) w godz. 18.00-18.30 zaprasza Bartosz Panek.

Kilkudziesięcioro reporterów, reportażystów i studentów bierze właśnie udział w seminarium reportażu radiowego w Warszawie. Impreza, organizowana co roku przez Studio Reportażu i Dokumentu Polskiego Radia, to jedyne takie forum dyskusyjne i warsztatowe w kraju. Odbywa się co roku, towarzysząc trzem konkursom: Konkursowi Stypendialnemu im. Jacka Stwory, Konkursowi o Grand Prix KRRiTV oraz Konkursowi o Grand Prix Prezesa Polskiego Radia. Laureatów poznamy 18 listopada 2015 r.

jp/bch

Zobacz więcej na temat: Polskie Radio reportaż
Czytaj także

Pierwszy Polak z "radiowym Oscarem". Za "Śmierć słonia"

Ostatnia aktualizacja: 10.02.2015 16:00
Witold Zadrowski, laureat Prix Italia z 1966 za reportaż nagrany w Afryce w czasie safari, był bohaterem pierwszej audycji Dwójkowego cyklu o wielkich radiowych reportażystach.
rozwiń zwiń