Związki Góreckiego z Nonesuch Records

Ostatnia aktualizacja: 20.02.2016 16:16
Najbliższą "Płytomanię" poświęcimy wyjątkowo tylko jednej wytwórni płytowej – amerykańskiej Nonesuch Records.
Henryk Mikołaj Górecki
Henryk Mikołaj Górecki Foto: Lech Kowalski & Włodzimierz Pniewski/Public domain/Wikimedia Commons

Wydawnictwo to, wchodzące w skład Warner Music Group, powstało w roku 1964. Historia Nonesuch – to niezwykle ciekawa i ważna opowieść o fonografii ostatnich 50 lat.

Dla nas wytwórnia ta ma szczególne znaczenie bowiem to dzięki jej płytom światowy sukces odniosła muzyka Henryka Mikołaja Góreckiego. I to właśnie Górecki jest głównym pretekstem niedzielnego spotkania, gdyż Nonseuch opublikowała właśnie trzy pozycje jemu poświęcone:

- premierowe, pierwsze w historii, nagranie IV Symfonii
- box, komplet wszystkich siedmiu płyt z muzyką Góreckiego, które pojawiły się w tej amerykańskiej wytwórni od początku lat 90. po IV Symfonię
- długo oczekiwane winylowe wznowienie III Symfonii, w słynnym nagraniu Dawn Upshaw, London Sinfonietty i Davida Zinmana.

W "Płytomanii" porozmawiamy nie tylko o pierwszym nagraniu IV symfonii Góreckiego, ale także o znaczeniu wytwórni w promocji muzyki współczesnej, zwłaszcza muzyki polskiego kompozytora. Pokażemy także inne oblicze Nonseuch - związane z muzyką świata, world-music czy po prostu z popem i rockiem.

Naszym przewodnikiem po historii wytwórni Nonesuch będzie jej szef Bob Hurwitz, z którym spotkał się Krzysztof Dziuba. O firmie opowie też David Harrington – lider Kronos Quartet. Natomiast IV Symfonię Góreckiego przybliżą nam: Ewa Szczecińska i dyrygent Andrzej Boreyko, który poprowadził jej prawykonanie 12 kwietnia 2014 roku w Londynie.

***

Na audycję "Płytomania" zapraszamy w niedzielę (21.02) w godz. 15.00-16.00. Program poprowadzi Jacek Hawryluk.

bch

Zobacz więcej na temat: muzyka współczesna