Oscary 2016 na dobry początek dnia

Ostatnia aktualizacja: 28.02.2016 13:00
W "Poranku Dwójki" omówimy przebieg gali oscarowej. Porozmawiamy o jej największych zwycięzcach i przegranych.
Statua Oscara przed Dolby Theatre, gdzie co roku odbywa się uroczystość wręczenie słynnej nagrody filmowej
Statua Oscara przed Dolby Theatre, gdzie co roku odbywa się uroczystość wręczenie słynnej nagrody filmowejFoto: PAP/EPA/JOHN G. MABANGLO

Nagrody Amerykańskiej Akademii Sztuki i Wiedzy Filmowej przyznawane są w 24 kategoriach. O przebiegu gali opowie nam nasz korespondent Marek Wałkuski, specyfikę procesu głosowania wyjaśni scenograf Ewa Braun, przypadkowo spotkani na ulicy kinomani zastanowią się, czy Oscary wpływają na ich wybory filmowe, a o zwycięzcach i przegranych wielkiego wieczoru porozmawiamy z krytykiem filmowym Jakubem Demiańczukiem, który będzie naszym gościem po 8.10.

Przed 9.00 spotkamy się z Włodkiem Pawlikiem, kompozytorem i pianistą jazzowym, który zdradzi nam, co ostatnio zafascynowało go w kulturze.

W związku z 206. rocznicą urodzin Chopina zwrócimy uwagę na publikację Narodowego Instytutu Fryderyka Chopina – pięciotomowe wydanie pamiętników George Sand "Historia mojego życia". Chwilę przed 7.35 na naszej antenie tłumacz pamiętników - profesor Zbigniew Skowron zada Państwu zagadkę dotyczącą życia George Sand. Kolejne tomy pamiętników do wygrania przez cały tydzień.

Poza tym w audycji: serwisy informacyjne, po 7.15 i 8.35 przeglądy prasy kulturalnej, "Słowo na dzień", "Archiwalnia", po 6.45 "Melodie z górnej półki", a o 7.05 - "Płyta tygodnia". Tym razem będzie to podwójny album firmy Sony Classical "Lang Lang in Paris", na którym chiński pianista gra "Scherzi" Fryderyka Chopina i cykl "Pory Roku" Piotra Czajkowskiego.

***

Na audycję "Poranek Dwójki" - w poniedziałek (29.02) w godz. 6.00-9.00 - zaprasza Marcin Pesta.

mm/bch


Zobacz więcej na temat: FILM Hollywood kino
Czytaj także

Rasizm w Hollywood. Czas na parytety w kinie?

Ostatnia aktualizacja: 08.02.2016 20:00
- Oscarowy protest Spike'a Lee jest wyrazem tego, że pewne sprawy w USA nie zostały załatwione - mówił w Dwójce dr Paweł Frelik, znawca kina amerykańskiego.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Ave, Cezar!". Przysmak dla filmowych erudytów

Ostatnia aktualizacja: 22.02.2016 20:00
- W oglądaniu tego filmu pomaga, jeśli się dorastało z programem telewizyjnym "W starym kinie" - śmiał się w Dwójce krytyk Jakub Demiańczuk
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Amerykanie rozmawiają ze sobą przez kino"

Ostatnia aktualizacja: 25.02.2016 09:00
- Kontrowersje wokół rasowego aspektu Oscarów potwierdzają, że mamy do czynienia z nagrodą dla filmu uczestniczącego w debacie społecznej - zwróciła uwagę filmoznawca prof. Barbara Giza.
rozwiń zwiń