Bolesne relacje. Matki i córki w stanie wojny

Ostatnia aktualizacja: 19.08.2016 21:00
W "Czytelni" zrecenzujemy dzieła dwóch pisarek - Vedrany Rudan "Oby cię matka urodziła" i Elizabeth Strout "Mam na imię Lucy".
Obie omawiane w Czytelni pozycje łączy temat niełatwych relacji matki i córki (zdj. ilustracyjne)
Obie omawiane w "Czytelni" pozycje łączy temat niełatwych relacji matki i córki (zdj. ilustracyjne)Foto: simpleinsomnia/Flickr, lic. CC BY 2.0

Obie pozycje łączy temat relacji matki i córki. Wydawnictwo Drzewo Babel zapewnia, że w powieści "Oby cię matka urodziła" Vedrana Rudan "bezlitośnie rozprawia się z mitem o świętości Matki", przedstawiając więź dwóch kobiet jako "bezustannie wibrującą na granicy między miłością a nienawiścią".

Z kolei w historii opowiedzianej przez Elizabeth Strout (laureatkę nagrody Pulitzera za głośną "Olive Kitteridge") spotkanie matki i córki po latach jest jedynie pretekstem dla wspomnień tej drugiej o dorastaniu w atmosferze małego miasteczka i konfliktów tlących się w rodzinie. "Prawdziwą siłą powieści jest (..) to, co niedopowiedziane" - kusi nas oficyna Wielka Litera, w której ukazało się "Mam na imię Lucy".

***

Na"Czytelnię" w sobotę (20.08) w godz. 12.30-13.00 zaprasza Małgorzata Szymankiewicz.

materiały prasowe/mc/tj

Zobacz więcej na temat: książki literatura recenzja
Czytaj także

"Uczucia są niebezpieczne". Opowiadania o nieszczęśliwych Chinach

Ostatnia aktualizacja: 24.07.2016 14:30
- Fala frustracji, proces przetrwania traumy nadal trwa w literaturze chińskiej - zauważył Piotr Kofta, nawiązując do książki Yiyun Li "Złoty chłopiec, szmaragdowa dziewczyna".
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Las nie uprzedza". Spór o pisanie o podróżach

Ostatnia aktualizacja: 08.08.2016 12:00
- To bardzo nietypowy reportaż, bo nie skupia się na tym, co zwykle reporterów interesuje – zauważył Piotr Kofta, nawiązując do książki Krzysztofa Środy "Las nie uprzedza".
rozwiń zwiń