Sukcesy i przekleństwa Stanisława Grochowiaka

Ostatnia aktualizacja: 03.09.2016 16:07
W "Strefie słowa" porozmawiamy o twórczości cenionego poety, uważanego za najważniejszego przedstawiciela pokolenia "Współczesności".
Portret Stanisława Grochowiaka (fragm.) autorstwa Zbigniewa Kresowatego
Portret Stanisława Grochowiaka (fragm.) autorstwa Zbigniewa Kresowatego Foto: Wikimedia/domena publiczna

Kariera literacka Stanisława Grochowiaka rozwijała się dynamicznie. Popularnością dorównywał takim poetom jak Miron Białoszewski czy Zbigniew Herbert. Z czasem jednak początkowy sukces stał się jego przekleństwem. Popadł w chorobę alkoholową, która mocno odcisnęła się nie tylko na jego życiu prywatnym, ale także twórczości poetyckiej. Pod koniec swojego zaledwie czterdziestodwuletniego życia stał się artystą zapomnianym, a nawet bojkotowanym przez nowe pokolenie poetów. Jednak dziś wciąż uważa się go za jednego z najważniejszych poetów okresu "odwilży", a także czołowego przedstawiciela polskiego turpizmu i groteski. 2 września minęła 40. rocznica jego śmierci...

W audycji o jego  twórczości mówić będą poeci dwóch pokoleń: prof. Jacek Łukasiewicz, rówieśnik i przyjaciel Stanisława Grochowiaka, i Tadeusz Dąbrowski. Przypomnimy również wiersze w poety, a także fragmenty jego innych utworów.

***

Na "Strefę słowa" w niedzielę (4.09) w godz. 22.00-23.00 zaprasza Małgorzata Szymankiewicz.

Czytaj także

Frederic Beigbeder. Czemu drażni i zachwyca?

Ostatnia aktualizacja: 18.07.2016 17:30
To najbardziej oblegany celebryta Paryża, człowiek bez którego nie może odbyć się żadna impreza. Jego pisarstwo jest akceptowane w całości albo w całości odrzucane. W Dwójce dyskutowaliśmy, na czym polega jego fenomen.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Ptaki i poeci. Związki natury ze sztuką

Ostatnia aktualizacja: 23.07.2016 15:53
- Ptaki najbardziej wyróżniają się z krajobrazu swoją dynamiką. Ich kolor, śpiew - to nie jest normalne. Trudno przejść obok tych zjawisk obojętnie - mówił pisarz Michał Książek o swojej ornitologicznej fascynacji.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Hanna Malewska. Ascetyczna planeta mądrości

Ostatnia aktualizacja: 31.07.2016 20:00
- Ta jedna z największych polskich pisarek żyła do końca w sublokatorskim pokoju, w którym było biurko, półki z książkami, fotel dla gości, łóżko i szafa na ubrania - opowiadał o Hannie Malewskiej Tomasz Fiałkowski.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Sukces i pogarda. Brecht wśród strasznych mieszczan

Ostatnia aktualizacja: 22.08.2016 15:00
– Bertolt Brecht to jedna z tych postaci historii teatru, które są wewnętrznie sprzeczne – mówił teatrolog Paweł Sztarbowski w 60. rocznicę śmierci dramaturga.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Ota Pavel. Złodziej serc znad rzeki Berounki

Ostatnia aktualizacja: 29.08.2016 11:45
Bohaterem "Strefy literatury" był autor m.in. odwołującego się do własnej biografii tomu opowiadań "Śmierć pięknych saren".
rozwiń zwiń