Sobotni folkowy Poranek Dwójki poświęcimy różnym przejawom obchodów Święta Niepodległości. Jednym z nich jest Koncert Niepodległości to uznany spektakl słowno-muzyczny organizowany w Muzeum Powstania Warszawskiego 11 listopada z okazji Narodowego Święta Niepodległości. O jego szczegółach o godz. 9.25 w rozmowie z Gościem Poranka opowie jeden z organizatorów, Jacek Górski.
Muzycznym, ale i tanecznym uczczeniem tego święta jest Festiwal Niepodległa na Krakowskim Przedmieściu, w ramach którego na dziedzińcu MKiDN Fundacja Wszystkie Mazurki Świata organizuje Namiot Tańca. Po godz. 9.10 Piotr Piszczatowski zapowie program warsztatów oraz występów zespołów tradycyjnych, które zagrają tam do tańca.
Przeniesiemy się także w świat tradycji żydowskiej i tego, jakie symboliczne znaczenie mają w niej owoce. Który z nich Żydzi nazywają rajskim jabłkiem? Co symbolizuje jabłko Sodomy? A który nazywany jest najbardziej żydowskim ze wszystkich owoców? Szczegóły o godz. 7.50.
O godz. 8.15 Marcin Lićwinko zaprosi na spotkanie z lokalnym dialektem i wschodniosłowiańską gwarą północnego Podlasia w męskim wydaniu, czyli na „Tradycyjne pieśni wojackie - warsztaty głosowe dla mężczyzn”.
Przypomnimy także premierowy koncert najnowszego albumu Warszawskiej Orkiestry Sentymentalnej "Płyń, Wisełko", który odbył się 7 listopada w Studiu Koncertowym Polskiego Radia im. Witolda Lutosławskiego. Ten właśnie album będzie do zdobycia jako nasza Folkowa Płyta Poranka.
Oprócz tego w sobotnim folkowym Poranku Dwójki nasze stałe propozycje: "Abecadło etnografa”, "Historia polskiego folku”, "Rekomendacje” czy "Archiwalnia”.
***
Na audycję Poranek Dwójki zapraszamy w sobotę (10.11) w godzinach 7.00-10.00. Zaprasza Piotr Kędziorek.
at/pg