Do konkursu wpłynęło 11 prac. - W zwycięskim projekcie dominują drewno, beton i zieleń. Dotychczasowa siedziba będzie dobrze widoczna - mówi przewodniczący jury architekt Krzysztof Ingarden.
- To jest niska, długa elewacja, lekko wznosząca się ku narożnikowi ulicy Towarowej. Na tym budynku można realizować imprezy plenerowe. Całą strefę edukacyjną, która jest też obecnie w Muzeum Powstania Warszawskiego, będzie można realizować na dachu tego nowego budynku - dodaje Krzysztof Ingarden.
- W konkursie ważne było, by nowe obiekty wtopiły się w już istniejące budynki i tworzyły całość - mówi dyrektor Muzeum Powstania Warszawskiego Jan Ołdakowski.
- Komunikacja między nowym budynkiem, a tym już istniejącym będzie odbywała się pod ziemią. Na końcu będzie wyjście schodami, więc zwiedzający wejdą w tym samym miejscu, w którym wchodzą teraz, ale już po zdjęciu ubrań wierzchnich w szatni, po kontroli bezpieczeństwa, czy po zjedzeniu i napiciu się czegoś ciepłego w kawiarni, jeżeli wycieczka przyjedzie dużo wcześniej - dodaje Jan Ołdakowski.
Prace przy rozbudowie Muzeum rozpoczną się za około dwa lata. W ubiegłym roku Muzeum Powstania Warszawskiego odwiedziło ponad 700 tysięcy osób.
dn