Włodzimierz Pirożnikow urodził się 19 lipca 1920 roku na Kresach Wschodnich (w obwodzie witebskim na Białorusi), ukończył szkołę leśną. Aresztowany przez NKWD w listopadzie 1939 roku został skazany na wieloletni pobyt w Gułagu. Pracował tam przy wyrębie lasu, jako jeden z nielicznych przetrwał ten straszny okres. Po podpisaniu układu Sikorski-Majski zgłosił się do wojska polskiego Władysława Andersa formowanego na terenie ZSRR. Następnie, przez ówczesną Persję i Palestynę, przedostał się do Anglii. Tam po odbyciu szkolenia w tworzących się Polskich Siłach Powietrznych w Wielkiej Brytanii podjął walkę z Niemcami, służąc jako strzelec pokładowy w lotnictwie bombowym RAF. W 1947 roku wrócił do kraju i osiadł w leśniczówce na Mazurach, a następnie na Kaszubach (przez wiele lat był inwigilowany przez UB). W grudniu 1962 roku przyjechał do Białowieży, gdzie został zatrudniony na stanowisku kierownika Ośrodka Hodowli Żubrów w Białowieskim Parku Narodowym.
Przez 25 lat troskliwie opiekował się białowieskimi żubrami, przyczyniając się do sukcesu odrodzenia tych zwierząt w Puszczy Białowieskiej. Był również znanym i cenionym przewodnikiem puszczańskim, zajmował się także rzeźbieniem w drewnie.
Zmarł 31 grudnia 2008 roku, w wieku 88 lat.
W "Głosach z przeszłości" wysłuchaliśmy gawęd Włodzimierza Pirożnikowa nagranych przez Tomasza Piotrowskiego z IPN w Białymstoku.
Opowieść o latach młodości:
Opowieść o aresztowaniu przez NKWD w 1939 roku.
Opowieść o losach zesłańca syberyjskiego:
Opowieść o trudach łagrowego życia, o wyzwoleniu i podróży przez Afrykę Południową do Anglii.
Opowieść o wyjeździe z Anglii, o życiu w Polsce powojennej (inwigilacja SB, próby zwerbowania) i o związaniu się z Białowieżą.
Audycję opracowała Joanna Szwedowska:
12-16 lipca (poniedziałek-piątek), godz. 11:45