godz. 7.00-10.00 "Poranek Dwójki" – prowadzi Paweł Siwek
08.30 Gość – Kasia Idźkowska, zdobywczyni Grand Prix tegorocznego Międzynarodowego Jazz World Photo. Jej zdjęcie, przedstawiające amerykańskiego kontrabasistę Russella Halla, grającego na zatłoczonej nowojorskiej ulicy, "pokonało" 350 innych obrazów przesłanych z 41 państw świata. W portfolio artystki znajduje się imponująca kolekcja zdjęć światowych jazzmanów, artystka prowadzi też długoterminowy projekt "That's Jazz, Babe" wystawiany w renomowanych światowych galeriach, jej zdjęcia ilustrują wiele jazzowych albumów. Życie dzieli między Anglię i Stany Zjednoczone. I to właśnie w Nowym Jorku wtopiła się z aparatem w artystyczny świat jazzu i skrystalizowała swój styl.
Poza tym opowiemy o dziełach Krzysztofa Pendereckiego komponowanych oraz wykorzystanych w polskich i zagranicznych filmach.
W Jazzowej Rozmowie Andrzej Zieliński porozmawia z Wojciechem Jachną – polskim trębaczem, który na początku kwietnia wyda swój najnowszy album" Elements".
***
godz. 11.00-11.10 "To się czyta" Józef Czapski "Na nieludzkiej ziemi", czyta Adam Ferency
***
godz. 12.45-13.00 "Głosy z przeszłości": Krzysztof Penderecki
Kompozytor wspomina swoich profesorów: Artura Malawskiego i Stanisława Wiechowicza. Następnie opowiada o doświadczeniach w roli pedagoga - wspomina swoich najzdolniejszych studentów: Marka Stachowskiego i Stanisława Radwana. Przypomina też metodę nauki kompozycji polegającą na kopiowaniu starych mistrzów i roli natchnienia u kompozytora. Zdradza też własną metodę pracy.
***
godz. 13.00-15.00 "Pora na życzenie" – prowadzi Andrzej Sułek w kontakcie ze Słuchaczami
***
godz. 15.00-15.15 "Zostań w domu-słuchaj Dwójki"
Marek Nowakowski "Książę Nocy", czyta Adam Ferency, opr. Elżbieta Łukomska, odc. 10.(powtórzenie)
***
godz. 16.00-17.30 "Wybieram Dwójkę" – prowadzi Bartosz Panek
Gościem jest Robert Piaskowski - Społeczny Doradca Prezydenta Miasta Krakowa ds. Współpracy z organizacjami międzynarodowymi w zakresie dziedzictwa kulturowego Krakowa, który opowiada o programie "Kultura odporna". Poza tym informujemy o filmowych premierach streamingowych, przypominamy rozmowę z Terrym Gilliamem, prezentujemy książkę "Którędy do Yellowstone? Dzika podróż po parkach narodowych" Aleksandry i Daniela Mizielińskich, odwiedzamy ekspozycję "Wystaw się w CSW" i polecamy Dwójkowe propozycje przygotowane w ramach akcji #zostańwdomu.
***
godz. 19.00-21.30 "Filharmonia Dwójki" - autor Joanna Grotkowska
14. Wielkanocny Festiwal Ludwiga van Beethovena (Warszawa, Sala Koncertowa Filharmonii Narodowej, 29.03.2010). Robert Schumann Manfred op. 115, Ludwig van Beethoven Koncert fortepianowy C-dur op.15, Robert Schumann Symfonia Es-dur „Reńska” op. 97, wyk. Elisabeth Leonskaja – fortepian, Orkiestra Filharmonii Narodowej, dyr. Leopold Hager
19.30 – rozmowa z maestro Andrzejem Boreyko
***
godz. 19.15-19.30 "Książka do słuchania"
Stanisław Grzesiuk "Boso, ale w ostrogach", czyta Wiktor Zborowski, odc. 20.
***
godz. 21.30-22.00 "Strefa literatury" - audycja Wacława Holewińskiego - Twórczość Karola Wojtyły
Tom I "Dzieł literackich i teatralnych Karola Wojtyły. Juwenilia" zawiera krytyczne wydanie tekstów papieża przygotowane na podstawie rękopisów i maszynopisów. Tom ten, według prof. Krzysztofa Dybciaka, jest wyjątkowym dziennikiem literackim wyrażającym emocje i uczucia Jana Pawła II, który zawiera nie tylko teksty znane już szerokiemu gronu odbiorców, ale także utwory i listy dotąd niepublikowane. Prawdziwą sensacją jest publikowany po raz pierwszy utwór, który rozpoczyna się od słów: "Ciągle jestem na tym samym brzegu". Zapisany ołówkiem na pożółkłych kartach został odnaleziony w Archiwum Kurii Metropolitalnej w Krakowie.
Goście: prof. Zofia Zarębianka, dr Anna Karoń-Ostrowska oraz prof. Krzysztof Dybciak