"Zostań w domu. Dwójka w NOSPR - NOSPR w Dwójce"
godz. 7.00 – 10.00 "Poranek Dwójki" – prowadzi Jakub Kukla
08.30 Gość – Aleksander Dębicz zaprosi na Domówkę z Dwójką w sobotę 25 kwietnia.
Po inauguracyjnym występie Mai Kleszcz i Wojtka Krzaka, w najbliższą sobotę na naszej antenie, stronie internetowej i facebooku usłyszymy i zobaczymy kameralny występ Jakuba Józefa Orlińskiego i Aleksandra Dębicza. Jakiego repertuaru możemy się spodziewać, jak przebiegała współpraca z kontratenorem, jaka będzie sceneria Domówki, jak czas kwarantanny spędza wszechstronnie wykształcony, jeden z najzdolniejszych pianistów młodego pokolenia, doskonały interpretator muzyki klasycznej i współczesnej, utalentowany twórca, co udowodnił zwyciężając w jedynym tego rodzaju międzynarodowym konkursie kompozycji i improwizacji ad hoc do obrazu Transatlantyk Instant Composition Contest.
09.30 Gość – Andrzej Betlej, dyrektor Zamku Królewskiego na Wawelu. Zabierze słuchaczy do niedostępnych na co dzień miejsc tego Zamku, po którym oprowadzają wybitni specjaliści i aktorzy związani z Krakowem. Dzięki wirtualnej rzeczywistości można poznać historie postaci, komnat, obrazów, pospacerować w królewskich ogrodach.
Przeniesiemy się też do Filharmonii Poznańskiej, która rozpoczęła akcję Q&A. Na pytania odpowiadają wielcy dyrygenci oraz inni pracownicy związani z tą instytucją.
***
godz. 10.00 – 13.00 "Kanon Dwójki" – prowadzi Róża Światczyńska
***
godz. 10.00 – 11.00 "Znacie, to posłuchajcie": Ewa Pobłocka. Opracowanie: Andrzej Sułek
***
godz. 12.45 – 13.00 "Głosy z przeszłości": prof. Andrzej Strumiłło (nagranie archiwalne). Opracowanie: Aleksandra Łapkiewicz
"Żaden upał, żadne zmęczenie, ból kręgosłupa, przepuklina, leje po bombach, nawet obecność min nie były w stanie powstrzymać mnie w wędrowaniu" - wspominał w Dwójce w 2017 roku prof. Andrzej Strumiłło. Artysta zmarł 9 kwietnia, zostawiając nam obrazy, wiersze, albumy, tysiące fotografii i opowieści. Przypomnimy nagrania, w których sztuka łączy się z fascynującymi podróżami, a spotkania z ludźmi przenikają z obserwacją natury.
***
godz. 13.00 – 15.00 "Pora na życzenie" – prowadzi Andrzej Sułek
***
godz. 16.00 – 18.00 "Wybieram Dwójkę" – prowadzi Bartosz Panek
Naszym gościem jest Jacek Bławut - dokumentalista, jeden z z konsultantów tegorocznego Doc Lab Poland, którego pierwsza sesja odbyła się online. Przypominamy także spotkanie z jednym z najważniejszych europejskich reżyserów teatralnych - Lukiem Percevalem, rozmawiamy z Joanną Kos-Krauze i i Dariuszem Jabłońskim o sytuacji w polskiej kinematografii, przyglądamy się akcji #zostańwdomuopowiedzkrakow, polecamy Dwójkowe propozycje w ramach akcji #zostańwdomu, a Janusz Szuber opowiada o swojej poezji w związku z wydanym właśnie wyborem jego wierszy, zatytułowanym "Przyjęcie postawy".
***
18.00 – 19.00 – Teraz Jazz – prowadzi Przemysław Psikuta
***
19.00 – 21.30 "Filharmonia Dwójki" – prowadzi Marcin Majchrowski
Joachim Quantz Koncert na róg i orkiestrę Es-dur, Franz Xaver Richter Sinfonia a Quattro B-dur, Carl Heinrich Graun Koncert na róg i orkiestrę D-dur, Nicola Antonio Porpora Koncert G-dur na wiolonczelę i orkiestrę
Wyk.: Ursula Monberg Paludan; Ari Dykier; Arte dei Suonatori
Koncert z Festiwalu Muzyka Dawna - Persona Grata. Szkiełkiem i Okiem. Koncerty nieoczywiste (Studio Koncertowe Polskiego Radia im. Witolda Lutosławskiego, Warszawa, 2018-09-13)
***
21.30 – 22.00 – Rozmowy po zmroku: Skarbiec Nauki Polskiej – aud. Katarzyny Kobyleckiej
Wolność - pojęcie powszechnie używane i stojące wysoko w hierarchii ludzkich potrzeb, ale w sumie trudne do zdefiniowania. Temu właśnie zagadnieniu poświęcił swoją książkę - prof. Michał Roch Kaczmarczyk - z Instytutu Socjologii Uniwersytetu Gdańskiego. "Aporia wolności" - ta pozycja miała niedawno swoją premierę w serii Monografie FNP. Autor patrzy na wolność z punktu widzenia nauk społecznych - a nie z perspektywy koncepcji filozoficznych. Udowadnia, że stosunek do wolności ma zasadnicze znaczenia dla każdej teorii społecznej. Jakie są praktyczne i teoretyczne konsekwencje takiego stanowiska? O tym w rozmowie z prof. Michałem R. Kaczmarczykiem.
***
22.00 – 23.00 – Muzyczny wieczór: Tematy operowe – audycja Aleksandra Laskowskiego