"Zostań w domu". Propozycje Programu 2 Polskiego Radia na czwartek (30.04)

Ostatnia aktualizacja: 29.04.2020 15:00
Zdj. ilustracyjne
Zdj. ilustracyjneFoto: Shutterstock/A3pfamily

godz. 7.00-10.00 "Poranek Dwójki" – prowadzi Paweł Siwek

Uznanie dla sztuki jazzu, jej twórców oraz ukazanie jazzu jako muzyki przynoszącej ludziom radość - to główne cele, jakie towarzyszą każdego roku obchodom Międzynarodowego Dnia Jazzu. W "Poranku Dwójki" włączymy się w świętowanie tego wydarzenia.

O godz. 9.30 gościć będziemy jedną z najwybitniejszych polskich wokalistek jazzowych - Lorę Szafran. W swojej wieloletniej, nieustającej karierze koncertowała na światowych scenach zawsze idąc pod prąd. Współpracowała z największymi artystami jazzowymi, m.in. z  Janem "Ptaszynem" Wróblewskim, Zbigniewem Namysłowskim, Andrzejem Jagodzińskim, Włodzimierzem Nahornym. Specjalnie dla niej muzykę skomponował m.in. Michał Urbaniak. Teksty pisał choćby Jonasz Kofta. Jedna z jej piosenek nosi tytuł "Pasujemy my do świata". Jak odnaleźć się w dzisiejszym świecie? A może pomocne będą piosenki Wasowskiego i Przybory, które wykonywała także na licznych koncertach?

Po godz. 8.30 porozmawiamy z Ksawerym Szlenkierem. Aktora już od 1 maja możemy oglądać w serialu "Kierunek: Noc". Belgijska produkcja powstała na podstawie powieści Jacka Dukaja "Starość Aksolotla". Akcja serialu dzieje się na pokładzie samolotu. Pasażerowie - pochodzący z różnych państw i środowisk - muszą zjednoczyć się w celu przetrwania... końca świata.

W audycji porozmawiamy też o trudnej sytuacji, w jakiej znalazł się Festiwal Wagnerowski w Bayreuth. Tegoroczny festiwal jako jeden z pierwszych został odwołany (ze względu na specyfikę miejsca, próby artystów powinny zacząć się kilka miesięcy przed imprezą, czyli już w kwietniu). Nie odbędzie się też wielkie wydarzenie, jakim miała być premiera największego dzieła Richarda Wagnera - "Pierścienia Nibelunga". W tym tygodniu podano natomiast niespodziewaną wiadomość o ustąpieniu ze stanowiska dyrektora festiwalu Kathariny Wagner. Rezygnacja prawnuczki kompozytora niesie za sobą wiele komplikacji związanych z wyborem nowego dyrektora Festiwalu w Bayreuth i zarządzaniem Fundacją im. Ryszarda Wagnera. Jaka będzie przyszłość Festiwalu Wagnerowskiego i spuścizny po kompozytorze - o tym porozmawiamy tuz po godz. 9. z krytyk operową Dorotą Kozińską.

Ponadto w audycji:

-  w cyklu Książka i kawa: najwybitniejsza powieść uwielbianego na całym świecie hiszpańskiego pisarza Eduarda Mendozy "Walka kotów"

- Czwartki z Kolekcją online w MOCAK-u

- Gitarowy Rekord Guinnessa

9.50-9.55 "Wiersz na dzień dobry", audycja Doroty Gacek

Poezja Marii Jasnorzewskiej-Pawlikowskiej w nawiązaniu do przypadającego w tym tygodniu Międzynarodowego Dnia Jazzu.

***

godz. 10.00-13.00 "Kanon Dwójki" – prowadzi Marcin Majchrowski

***

godz. 10.00-11.00 "Znacie, to posłuchajcie": Jurek Dybał – przygotował Grzegorz Dąbrowski

***

11.00 – 11.10 – To się czyta: Bohumil Hrabal "Obsługiwałem angielskiego króla", czyta Wiktor Zborowski, odc. 13.

***

godz. 12.45-13.00 "Zapiski ze współczesności": Michał Urbaniak, przygotowali Tomasz Gregorczyk i Janusz Jabłoński

***

godz. 13.00-15.00 "Pora na życzenie" – prowadzi Milena Gąsienica

Zaproszenie słuchaczy do rozmowy i prezentacja wybranych przez nich utworów.

***

15.00 – 15.15 – Zostań w domu - słuchaj Dwójki: Antoni Libera "Madame", czyta Janusz Gajos

***

godz. 16.00-17.30 "Wybieram Dwójkę" – prowadzi Jakub

Międzynarodowy Dzień Jazzu stwarza okazję do prześledzenia, jak muzyka jazzowa odnajduje się w naszym życiu, czy nam towarzyszy i czy jest inspiracją dla twórców i czym sama się inspiruje. Gość Wybieram Dwójkę - pianista jazzowy i kompozytor -  Kuba Stankiewicz opowiada o swoich inspiracjach, mi.in. o płycie Inspired by Roman Statkowski, gdzie poetyka muzyki jazzowej bazuje na wątkach opery Statkowskiego - Maria.

Prześledzimy także obecność jazzu w filmie i przypomnimy postać polskiego poety, pisarza i tłumacza - Aleksandra Wata, w 120. rocznicę urodzin. Na zakończenie wracamy do filmu. W Lublinie startuje Akademia Kina CSK - propozycja internetowa nie tylko dla mieszkańców miasta. Pierwsze spotkanie poświęcone jest kolorom w kinie.     

***

godz. 17.30 "O wszystkim z kulturą" - prowadzi Michał Szułdrzyński

Kryzys to czas gdy dochodzi do weryfikacji kto jest intelektualnym celebrytą, a kto prawdziwym autorytetem. Gościem Michała Szułdrzyńskiego jest dziennikarz naukowy i fizyk - Tomasz Rożek.

***

godz. 18.00-19.00 "Teraz jazz" – prowadzi Andrzej Zieliński

***

godz. 19.00-21.10 "Filharmonia Dwójki" - prowadzi Klaudia Baranowska

Koncert orkiestry Sinfonia Varsovia pod dyrekcją Marca Minkowskiego, solista: Leszek Możdżer – fortepian (Warszawa, 06.01.2009)
Leonard Bernstein Kandyd - uwertura do operetki, Tańce symfoniczne z musicalu West Side Story, George Gershwin Błękitna rapsodia, Amerykanin w Paryżu; John Adams Fearfull symetries – muzyka baletowa
W audycji zapraszamy również do wysłuchania rozmowy z Januszem Marynowskim.

***

19.10 – 19.30 – Książka do słuchania: Michał Bułhakow "Mistrz i Małgorzata", czyta Marek Kondrat, odc. 19.

***

godz. 21.10-21.40 "Rozmowy po zmroku" - prowadzi Aleksandra Tykarska

Spotkanie z Anthony'm Braxtonem

Gdyby miał opisać swoją muzykę obrazem, porównałby ją do dzieł Kandinsky'ego, a mówiąc o sobie, zaczyna od wymienienia swoich mistrzów: Johna Coltrane'a, Erica Dolphy'ego, Theloniusa Monka, John'a Cage'a czy Stockhausena. Legendarny saksofonista Anthony Braxton będzie gościem audycji "Rozmowy po zmroku" w Międzynarodowy Dzień Jazzu, 30 kwietnia.

***

godz. 22.55-23.00 "Przypadki słowa": Janusz Szuber, audycja Doroty Gacek


Zobacz więcej na temat: Dwójka #zostańwdomu

reklama