"Zostań w domu". Propozycje Programu 2 Polskiego Radia na sobotę (6.06)

Ostatnia aktualizacja: 05.06.2020 11:51
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock/stockfour

***

godz. 7.00 - 10.00 Poranek Dwójki - prowadzi Piotr Kędziorek

***

godz. 10.00 - 10.30 Droga przez mąkę - prowadzi Łukasz Modelski

Młody szlachcic piemoncki na skutek wyniku honorowego pojedynku musi uciekać z pozostającej pod panowaniem austriackim ojczyzny. W czasie podroży przedostaje się do Francji, gdzie wkrótce wybucha epidemia cholery. 

O książce "Huzar na dachu" Jeana Giono porozmawiamy z Bogusławem Deptułą - historykiem i krytykiem sztuki, kuratorem wystaw, autorem książek kulturalnych.​

***

godz. 10.30 - 12.30 Muzyka na życzenie - prowadzi Milena Gąsienica

Rozmowy i muzyka wybrana przez słuchaczy Dwójki na sobotnie przedpołudnie.

***

godz. 12.30 - 13.00 Czytelnia - prowadzi Małgorzata Szymankiewicz

W audycji opowiemy o dwóch nowościach z literatury naszych południowych sąsiadów: o "Czeskim raju” Jaroslava Rudiša i "Babci" Petra Šabacha.

***

godz. 13.00 - 15.30 Duża czarna - prowadzi Przemysław Psikuta

***

godz. 15.30 - 17.00 Zostań w domu - słuchaj Dwójki

W sobotnie popołudnie przypomnimy w Dwójce słuchowisko według słynnego dramatu Stanisława Ignacego Witkiewicza. Wśród wykonawców: Agata Kulesza, Mariusz Benoit, Marcin Przybylski i Mirosław Zbrojewicz.

Katastrofizm Witkacego można rozpatrywać na tle tych wszystkich nurtów kulturowych 1. poł. XX wieku, które głosiły "zmierzch Zachodu". Historiozofia autora "Pożegnania jesieni" nie pozostawiała jednak żadnych złudzeń: nieusuwalny antagonizm między jednostką a społeczeństwem musi się skończyć dla tej pierwszej porażką. Ogół dąży bowiem wypracowania takich form wspólnego życia, które pozwolą na "doświadczanie szczęścia" jak największej liczbie ludzi. W tej wizji nowego wspaniałego świata nie ma miejsca na to, co konstytuuje człowieka: uczucia metafizyczne. 

Podstawą tej katastroficznej wizji świata było u Witkacego jego doświadczenie rewolucyjnej Rosji. Opisanie (tak teoretyczne, jak i w powieściach i dramatach) społecznych przemian podszyte było u niego lękiem przed konkretnymi siłami politycznymi. Europa lat 30. XX wieku zdawała się bowiem potwierdzać fatalistyczne myśli o apokalipsie...

***

Stanisław Ignacy Witkiewicz "Szewcy"

Adaptacja i reżyseria:
Andrzej Piszczatowski

Realizacja:
Tomasz Perkowski

Opracowanie muzyczne:
Małgorzata Małaszko

Obsada:

Mariusz Benoit - Sajetan Tempe, Maria Robaszkiewicz - Książna Irina, Krzysztof Wakuliński - Prokurator Scurvy, Agata Kulesza - Dziwka, Marcin Przybylski - Czeladnik Jędrek, Lech Łotocki - Towarzysz X, Sylwester Maciejewski - Czeladnik Józek, Mirosław Zbrojewicz - Zapowiadacz/Strażnik/Hiper-robociarz, Marek Obertyn - Gnębon Puczymorda, Włodzimierz Bednarski - Fierdusieńko/Stary Chłop/Towarzysz Abramowski, Sławomir Pacek - Józef Tempe-syn Sajetana/Młody Chłop/Chochoł

***

godz. 17.00 - 19.00 Kto słucha, nie błądzi, czyli Płytowy Trybunał Dwójki - audycja Jacka Hawryluka  

Spośród sześciu wykonań Koncertu skrzypcowego d-moll Jeana Sibeliusa jury w składzie: Dorota Kozińska, Kacper Miklaszewski i Wojciech Michniewski wybierze najlepsze. 

***

godz. 19:00 - 19.30 Domówka z Dwójką - Koncert Agnieszki Budzińskiej-Bennett

Założycielka i kierowniczka rezydującego w Bazylei Ensemble Peregrina, która za swoją działalność była dwukrotnie nominowana do Paszportów "Polityki". Wokalistka, harfistka i muzykolog.

Bohaterką kolejnej, ósmej już audycji z cyklu "Domówka z Dwójką" będzie Agnieszka Budzińska-Bennett, przed którą muzyka dawna nie ma żadnych tajemnic. Początek koncertu z jej domu w Szwajcarii w najbliższą sobotę (6.06) o godz. 19.00. Transmisja na antenie radiowej Dwójki, stronie internetowej oraz Facebooku stacji.

***

godz. 19.30-20.00 Wieczór ze słuchowiskiem - "Salto". Radiowa adaptacja opowiadania Tadeusza Konwickiego

Do małego miasteczka przybywa tajemniczy człowiek i zdumionym mieszkańcom przedstawia dwie wersje swojego bohaterskiego, wojennego życiorysu. W końcu obejmuje "rząd dusz" nad nimi. Sytuacja komplikuje się, gdy w miasteczku pojawia się żona przybysza.

Tadeusz Konwicki "Salto", prod. 2005.

Adaptacja i reżyseria:

Julia Wernio

Realizator:
Andrzej Brzoska

Opracowanie muzyczne:
Małgorzata Małaszko

Obsada:
Adam Ferency - Kowalski-Malinowski, Anna Dereszowska - Helena, Grażyna Barszczewska - Wdowa Cecylia, Stanisław Brudny - Stary człowiek, Miłogost Reczek - Pietuch, narzeczony Heleny, Marcin Troński - Gopsodarz, Wiktor Zborowski - Blumenfeld, Krzysztof Kołbasiuk - Rotmistrz, Piotr Adamczyk - Artysta, Dorota Landowska - Żona Kowalskiego

***

godz. 20.00 - 23.00 Opera pod gwiazdami - prowadzi Marcin Majchrowski

W audycji zapraszamy do wysłuchania opery autorstwa angielskiego kompozytora, dyrygenta i pianisty, uchodzącego za jednego z najwybitniejszych twórców brytyjskich XX wieku. Libretto tego dzieła zostało oparte na powieści grozy Henry'ego Jamesa "W kleszczach lęku".

Program: 

Benjamin Britten The Turn of the Screw – opera w 2 aktach z prologiem

Wyk. Emily Workman - sopran, Kathleen Reveille- sopran, Rosie Lomas - sopran, Diana Montague - mezzosopran, Dominic Lynch - dyszkant, Eric Barry - tenor, zespół instrumentalny, dyr. Łukasz Borowicz

XIX Wielkanocny Festiwal Ludwika van Beethovena (Warszawa, Filharmonia Narodowa 28.03.2015)

***

godz. 23.00 - 00.00 Kryzys wieku średniego - audycja Łukasza Modelskiego i Łukasza Kozaka

W audycji z mediewistą prof. Marcinem Paukiem porozmawiamy o wczesnośredniowiecznych prawach Frankow Salickich i Longobardów. Za czasów króla Chlodwiga (rządził w latach 481–511) państwo frankońskie znacznie się rozrosło i objęło swoim zasięgiem także ludność rządzącą się prawem rzymskim, co wymusiło uregulowanie wewnętrznych stosunków prawnych. Prawo salickie jest spisanym po łacinie zbiorem zwyczajów sądowych, przestępstw i wymierzanych za nie kar, a przede wszystkim odszkodowań i rekompensat za szkody. Do dnia dzisiejszego zachowało się około 70 rękopisów prawa salickiego. Teksty te nie są jednolite.

Prawo salickie odzwierciedlało stosunki prawne z czasów plemiennych. Mimo że organizacja rodowa była w owym czasie w stanie rozkładu, to jednak ród był głównym podmiotem prawnym – prawo przewidywało m.in. współodpowiedzialność sądową członków rodu. Obok prawa salickiego, równie ważnym był spis prawa Longobardów (Edykt Rotara - 643 r.).

Zobacz więcej na temat: Dwójka #zostańwdomu