"Zostań w domu". Propozycje Programu 2 Polskiego Radia na piątek (10.07)

Ostatnia aktualizacja: 09.07.2020 16:58
Czym teraz żyje rynek kpopu? O tym powiemy w czwartkowy wieczór
Czym teraz żyje rynek kpopu? O tym powiemy w czwartkowy wieczórFoto: Glow Images/East News

godz. 7.00 - 10.00 "Poranek Dwójki" - audycja Pawła Siwka

O godz. 9.30 gościem "Poranka Dwójki" będzie Krzysztof Herdzin, pianista i kompozytor, który w najbliższą sobotę (11.07) wystąpi podczas festiwalu Jazz na Starówce.

- Skomponowałem siedem utworów, ułożonych w koncepcyjną opowieść w formie Księgi, opowiadającej o najważniejszych dla mnie tematach, będących tajemnicami dla każdego wrażliwca zadającego sobie pytania o sens życia, o to kim jesteśmy i po co żyjemy. Człowiek, Narodziny, Wszechświat, Duch, Wiara, Miłość, Czas – to tytuły tych muzycznych rozdziałów, w których zawarłem swoje refleksje, uczucia i autobiograficzne wątki - tak o swojej, wyjątkowo osobistej, płycie "The Book of Secrets" napisał Krzysztof Herdzin. A już w sobotę otworzy tę księgę z sekretami na festiwalu Jazz na Starówce. 

Ponadto w audycji:

  • Mariusz Adamiak o rozpoczynających się Warsaw Summer Jazz Days,
  • wizyta w galerii Gardzienice na wystawie Mariusza Drzwińskiego "Przestrzenie i struktury".

***

godz. 10:00 - 12.00 Podróżnik muzyczny - prowadzi Klaudia Baranowska

***

godz. 11.00 - 11.10 To się czyta latem: Ildefonso Falcones "Malarz Dusz", czyta Wojciech Żołądkowicz (odc. 5.)

***

godz. 12.45 - 13.00 "Głosy z przeszłości": Gustaw Herling-Grudziński

***

godz. 13.00 - 14.00 "Z prywatnej kolekcji" - Łukasz Borowicz

W porze lunchu Dwójka zaprasza słuchaczy na nowy cykl audycji pt. "Z prywatnej kolekcji". Każdego dnia, od poniedziałku do piątku, powszechnie znane postacie ze świata kultury opowiadać będą o ulubionych płytach ze swoich domowych kolekcji.

***

15.00 – 15.15 – Kwadrans bez muzyki: Józef Mackiewicz "Lewa wolna", czyta Jerzy Radziwiłowicz (odc. 3.)

***

godz. 16.00 - 18.00 "Wybieram Dwójkę" - prowadzi Jakub Kukla

O ogdz. 16.30 gościem audycji będzie dyrektor Europejskiego Centrum Muzyki Krzysztofa Pendereckiego Adam Balas, który omówi program tegorocznego festiwalu Emanacje, odbywającego się pod hasłem  "Artysta - Dzieło - Spotkania, pamięci Krzysztofa Pendereckiego".

Ponadto w audycji:

  • Magdalena Łoś zapowie weekendowe koncerty na Festiwalu Muzyki Dawnej w Starym Sączu,
  • opowiemy o płycie Uśmiechnięte piosenki z piosenkami i rytmiczankami nagranymi przez muzyków klasycznych i jazzowych. Jest to podsumowanie akcji Pośpiewaj mi mamo pośpiewaj mi tato,
  • przedstawimy premiery filmowe.

Literackich witaminach - Piotr Łopuszański.

***

godz. 19.00 - 21.30 "Letnia promenada" - prowadzi Joanna Grotkowska

Prawykonanie nowej, napisanej dla Chóru Polskiego Radia kompozycji Pawła Mykietyna, a także utwory Arnolda Schönberga, Arvo Parta i Herberta Howellsa - zapraszamy na kolejny z cyklu "Navigatio" koncert Chóru Polskiego Radia online.

Program:

Paweł Szymański – Lux aeterna, na 24 śpiewaków i instrumenty
Paweł Mykietyn – Chorał i kanon (prawykonanie), sł. Leyli Daryoush
Arnold Schönberg – Friede auf Erden op. 13
Arvo Pärt – Da pacem Domine
Herbert Howells – Requiem

***

godz. 19.10 – 19.30 Książka do słuchania: Tadeusz Konwicki "Kalendarz i klepsydra", czyta Szymon Kuśmider (odc. 10.)

***

godz. 21.30 - 22.00 Strefa literatury - prowadzi Anna Lisiecka

Witkacy i Ingarden – spór o istnienie 

***

godz. 22.15 - 0.55 "Jam session w Dwójce" - prowadzi Przemysław Psikuta

Zobacz więcej na temat: #zostańwdomu