Dwa życia Schopenhauera

Ostatnia aktualizacja: 22.09.2010 10:15
Filozof stworzył najbardziej pesymistyczną teorię życiową, ale sam chętnie korzystał z wszystkich ludzkich przyjemności.
Audio
Arthur Schopenhauer, obraz z 1855 r. Julesa Lunteschtz (18221893)
Arthur Schopenhauer, obraz z 1855 r. Jules'a Lunteschütz (1822–1893)Foto: źr.wikipedia/cc

W tym roku mija 150 rocznica śmierci Arthura Schopenhauera. Niemiecki filozof żył w latach 1788 - 1860. Urodził się w Gdańsku, pochodził z rodziny kupieckiej. Był bardzo blisko związany z ojcem, który prawdopodobnie popełnił samobójstwo. Jego życie wypełniała praca naukowa.

- Schopenhauer został w pewien sposób zapomniany. Niesłusznie, bo są w jego filozofii odkrycia bardzo współczesne. Nie badał jedynie akademickich problemów, miał bardzo życiowe podejście do filozofii - opowiadał Hannie Szof doktor Łukasz Polowczyk.

Zdaniem Schopenhauera tajemną mocą witalną jest wola, która jest w nas. Jest ona istotą świata. Wola nie ma końca, człowiek nie może zaspokoić swoich  życiowych pragnień. Gdyby spełniły się wszystkie oczekiwania, ludziom pozostałaby tylko nuda. Wolę ludzką może zatrzymać tylko śmierć.

- Cierpienie i mękę życia Schopenhauer opisuje najlepiej z filozofów - dodaje doktor Polowczyk.

Schopenhauer był barwną osobowością. Miał trudny charakter, zawsze mówił ludziom wprost, co o nich sądzi. Stworzył filozofię o nastawieniu wręcz ascetycznym, sam nie prowadził jednak skromnego trybu życia. Lubił dobrze zjeść, znane są jego liczne romanse, lubił spacerować i palić fajkę.

- Przez pewien czas próbował naśladować tryb życia Immanuela Kanta. Nie do końca mu to wychodziło, bo fragmentem codziennego rytuału Kanta było wczesne wstawanie, na co Schopenhauer nie potrafił się zdobyć - opowiada Łukasz Polowczyk.

Zapraszamy do wysłuchania audycji.

(usc)

Zobacz więcej na temat: filozofia Gdańsk
Czytaj także

Immanuel Kant

Ostatnia aktualizacja: 05.06.2008 20:31
Niewątpliwie Immanuel Kant jest jednym z najważniejszych filozofów świata zachodniego, a można nawet postawić tezę, iż jest owego świata swego rodzaju duchowym patronem.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Matka Schopenhauera

Ostatnia aktualizacja: 12.07.2010 12:25
Johanna Schopenhauer i jej "Gdańskie wspomnienia młodości"
rozwiń zwiń