26:39 _PR2_AAC 2020_07_03-17-32-19.mp3 Rozmowa z twórcami premierowego słuchowiska "Rodzina królewska" (O wszystkim z kulturą/Dwójka)
"Rodzina królewska" to opowieść o Polsce lat pięćdziesiątych, wraz ze wszystkimi jej strasznymi i śmiesznymi absurdami. To także obraz społeczeństwa tamtych czasów, starannie ukrywającego swoją przedwojenną przeszłość, narażonego na szykany nowej władzy i zmuszonego do zawierania trudnych kompromisów moralnych. To wreszcie portret polskiego środowiska literackiego połowy XX wieku i próba zmierzenia się z odwiecznym mitem pisarza-artysty.
- Polska historia, zwłaszcza historia XX wieku, jest pełna paradoksów i zaskoczeń, z czego utkana jest po części "Rodzina królewska". Jest to opowieść o tych czasach, kiedy wszyscy ludzie udają kogoś, kim nie są, udają swoje przeciwieństwa. Taki był świat lat pięćdziesiątych opisany przez Tyrmanda czy przez Hłaskę. Postanowiłem użyć wątku tej powszechnej konspiracji, gdy wszyscy ukrywają swoją tożsamość – tłumaczył autor sztuki Wojciech Tomczyk.
- Każda z tych postaci nosi w sobie pewną tajemnicę – dodawał Andrzej Mastalerz. - Jest to taka chęć dopasowania się ze swoją dawną przeszłością do nowych okoliczności historycznych, w których przyszło im żyć, w których nie mogą być takimi, jakimi są naprawdę.
W rozmowie również m.in. o językowo-dźwiękowych kulisach słuchowiska oraz o trudnościach w pisaniu dobrych komedii.
Na słuchowisko zapraszamy w niedzielę (5.07) o godz. 19.00.
***
Tytuł audycji: O wszystkim z kulturą
Prowadziła: Kinga Michalska
Goście: Wojciech Tomczyk (dramaturg), Andrzej Mastalerz (aktor i reżyser)
Data emisji: 3.07.2020
Godzina emisji: 17.30