Gagarin na orbicie Torunia

Ostatnia aktualizacja: 11.04.2011 21:57
Pięćdziesiąt lat temu człowiek rozpoczął podbój kosmosu. A polskie kino rusza na podbój Rosji.
Audio
  • Obchody 50. rocznicy lotu Gagarina w Toruniu
  • O 4. Festiwalu Filmów Polskich "Wisła" opowiada jego dyrektor ałgorzata Szlagowska-Skulska

We wtorkowym "Poranku Dwójki" zapowiedzieliśmy 4. Festiwal Filmów Polskich "Wisła" w Rosji. Wezmą w nim udział między innymi Feliks Falk, Paweł Sala i Marcin Wrona. Jego głównym celem jest zaprezentowanie widzom rosyjskim najwybitniejszych filmów polskich. Festiwal jest kontynuacją cyklu imprez rozpoczętych w listopadzie 2007 roku I Festiwalem Filmów Rosyjskich Sputnik w Polsce, w warszawskim kinie Kinoteka. Oprócz fabuł pokazane zostaną również najlepsze animacje ze studia SE-MA-FOR oraz filmy krótkometrażowe studentów Szkoły Filmowej w Łodzi i Mistrzowskiej Szkoły Andrzeja Wajdy. O odbiorze polskiego kina w Rosji opowiadała dyrektorka festiwalu - Małgorzata Szlagowska-Skulska.

- Na początku prezentowaliśmy na festiwalu filmy, które były zgłaszane przez reżyserów, producentów i innych osób zainteresowanych, aby te filmy pokazać w Rosji. Dostaliśmy około 120 bardzo różnych filmów i wybraliśmy najlepsze. Jeśli chodzi o rosyjską publiczność to jest ona bardzo głodna polskiego kina, nawet gdyby filmów było 200 to Rosjanie i tak bardzo chętnie wszystkie by obejrzeli. Niestety polskie kino wciąż nie jest w Rosji dobrze znane – mówił nasz gość.

Zaprosiliśmy także Państwa na spektakl upamiętniający 50. rocznicę pierwszego lotu człowieka w kosmos. Trójwymiarowa projekcja będzie miała miejsce przed Aulą Uniwersytetu Mikołaja Kopernika przy ul. Gagarina 11 w Toruniu. Będzie trwać tyle, ile lot kosmonauty Jurija Gagarina po orbicie Ziemi przed pięćdziesięciu laty. O tym przedsięwzięciu, z Jarosławem Szodą – reżyserem widowiska i Jerzym Rafalskim – astronomem z toruńskiego planetarium, rozmawiała Hanna Maria Giza.

- Gagarin pokazał pewną ścieżkę, pokazał, że można żyć w kosmosie. Jesteśmy ograniczeni naszą grawitacją, ale okazuje się, że możemy tam budować domy i żyć – czyli rozwinąć naszą cywilizację. Promy kosmiczne też wystartowały 12 kwietnia 30 lat temu, to są takie ciężarówki, które woziły poszczególne elementy do budowy naszego domu. Mamy międzynarodową stację orbitalną – tam na co dzień mieszkają astronauci. To jest ogromny postęp – mówił Jarosław Szoda.

Program prowadził Marcin Pesta.

Aby wysłuchać rozmów, kliknij ikonę dźwięku w boksie Posłuchaj po prawej stronie.

Czytaj także

50-lecie lotu Gagarina

Ostatnia aktualizacja: 12.04.2011 01:00
Lot Jurija Gagarina trwał mniej niż dwie godziny, był jednak wydarzeniem epokowym. Wpłynął na naszą percepcję świata i zmienił ludzką mentalność – mówi prezes PAN prof. Michał Kleiber.
rozwiń zwiń